13.09.2023 12:30 8 Tomasz Smuga/Jakub Dulko/TTM

28 proc. dzieci nie ma chęci do życia

telewizjattm.pl/fot. Daniel Zaputowicz

Aż 28 proc. przebadanych dzieci nie ma chęci do życia, co dziesiąty uczeń w Polsce deklaruje, że podjął próbę samobójczą, a blisko 40 proc. doświadczyło myśli samobójczych. Tak wynika z raportu 'Młode Głowy' opublikowanego przez Fundację Unaweza Martyny Wojciechowskiej. Jak pomóc uczniom? W I Liceum Ogólnokształcącym w Pucku odbyło się szkolenie dla nauczycieli i pedagogów przygotowanie przez Wojewódzki Szpital Psychiatryczny w Gdańsku. Tematem konferencji była 'Lepsza przyszłość. Przeciwdziałanie zaburzeniom psychicznym dzieci i młodzieży'.

W puckim I LO im. Stefana Żeromskiego odbyła się konferencja dotycząca przeciwdziałaniom zaburzeń psychicznych dzieci i młodzieży. Wydarzenie skierowane było do pracowników placówek dydaktycznych z powiatu puckiego.

Konferencja ma na celu przede wszystkim uświadomienie pracownikom szkół problemów, jakie zdarzają się wśród młodzieży. Zwłaszcza jeżeli chodzi o te związane z depresją. Niestety, ostatnio mamy nasilenie takich przypadków. Widzimy to po statystykach policyjnych i szpitalnych. Mówią one o próbach okaleczeń i samobójczych. chcemy aby nauczyciele w szkołach i pedagodzy mieli tę wiedzę, aby możliwie szybko reagować i zauważać problemy, które dzieją się z młodymi ludźmi. Ta sytuacja spowodowana jest m.in. okresem pandemii gdy nie było zajęć w szkołach i nie było kontaktu bezpośredniego - przyznaje w rozmowie z Twoją Telewizją Morską Tomasz Hermann, wicestarosta pucki.

CZYTAJ TEŻ: Szpital w Pucku z oddziałem Jednego Dnia

Konferencja pod nazwą 'Lepsza przyszłość. Przeciwdziałanie zaburzeniom psychicznym dzieci i młodzieży' zorganizowana została we współpracy z Wojewódzkim Szpitalem Psychiatrycznym w Gdańsku.

Aż 28 proc. przebadanych dzieci nie ma chęci do życia

Jak pokazują statystyki takie szkolenia są potrzebne. W 2023 roku Fundacja Unaweza Martyny Wojciechowskiej opublikowała raport z badania dotyczącego zdrowia psychicznego, poczucia własnej wartości i sprawczości wśród młodych ludzi. Co z niego wynika? Wnioski z dokumentu są szokujące.

Aż 28 proc. przebadanych dzieci nie ma chęci do życia, co dziesiąty uczeń w Polsce deklaruje, że podjął próbę samobójczą, blisko 40 proc. doświadczyło myśli samobójczych. Co drugi nastolatek ma skrajnie niską samoocenę i fatalne zdanie o własnej sprawczości; ponad 80 proc. w kłopotliwej sytuacji nie potrafi znaleźć rozwiązania i nie radzi sobie ze stresem dnia codziennego.

Obraz dzieci i młodzieży, jaki wyłania się z pozyskanych wyników, to obraz przepełniony samotnością, skrajnie niską samooceną i niskim poczuciem sprawczości. Roboczo nazwaliśmy ten stan „triadą kryzysu psychicznego dzieci i młodzieży”, która przyczynia się między innymi do dramatycznego wzrostu myśli samobójczych wśród młodych ludzi, zachowań samobójczych i podejmowanych zamachów samobójczych. W dużym uproszczeniu dzieci w kryzysie psychicznym to dzieci przekonane o tym, że nic nie znaczą, niczego nie potrafią i dla nikogo nie są ważne. Obraz ten dopełnia niski poziom zaufania społecznego młodych, brak wiary w skuteczność profesjonalnej pomocy czy wsparcia społecznego i skala doświadczanej przemocy rówieśniczej, domowej oraz doświadczania hejtu - piszą w raporcie Maciej Dębski oraz Joanna Flis, koordynatorzy badania 'Młode Głowy'.

Do poszczególnych problemów młodych osób eksperci we wspomnianym raporcie wydali rekomendacje. Wśród nich znalazły się m.in. wprowadzenie oddziaływań profilaktycznych w zakresie przeciwdziałania osamotnieniu dzieci i młodzieży, zwiększenie działań na rzecz profilaktyki zachowań związanych z kryzysem psychicznym, przygotowanie nauczycieli do udzielania pomocy w zakresie wspierania dzieci i młodzieży zmagającej się z kryzysem psychicznym, wzmocnienie roli psychologa szkolnego, czy uznanie problemu e-uzależnień jako problemu społecznego.

Z pełną treścią raportu można zapoznać się na stronie mlodeglowy.pl.

telewizjattm.pl/fot. Daniel Zaputowicz telewizjattm.pl/fot. Daniel Zaputowicz telewizjattm.pl/fot. Daniel Zaputowicz telewizjattm.pl/fot. Daniel Zaputowicz telewizjattm.pl/fot. Daniel Zaputowicz telewizjattm.pl/fot. Daniel Zaputowicz

Przypominamy, że czekamy na Państwa sygnały i informacje. Można kontaktować się z nami za pośrednictwem strony facebookowej i mailowo: [email protected]. Dyżurujemy także pod numerem telefonu 729 715 670.


Czytaj również:

Trwa Wczytywanie...