13.06.2023 14:30 7 Tomasz Smuga
Mieszkańcy Rumi mogą wyrazić swoje poparcie dla proekologicznych zachowań. Rumscy urzędnicy zachęcają do podpisania umowy śmieciowej. — Chcemy dotrzeć do jak największej liczby mieszkańców. Tylko świadomie działania mogą sprawić, aby w naszym mieście i na planecie było czyściej - podkreśla Ariel Sinicki, wiceburmistrz Rumi.
"Zależy Ci na czystym powietrzu, zadbanej przestrzeni publicznej i racjonalnym gospodarowaniu zasobami naturalnymi? Jeśli tak, koniecznie wyraź swoje poparcie dla proekologicznych zachowań i podpisz umowę śmieciową!" - taką treść zawiera umowa śmieciowa, którą od wtorku, 13 czerwca 2023 roku, mogą podpisywać mieszkańcy Rumi.
— Bo ekologia to jedna z najważniejszych spraw.
— Super pomysł. Segregujemy, bo warto.
— To wstyd, że nie potrafimy segregować śmieci choć trwa to chwilę.
To tylko niektóre z wpisów, jakie możemy przeczytać pod tą deklaracją na stronie eko.rumia.eu. Wbrew powszechnym skojarzeniom dokument nie dotyczy pracy zarobkowej, a stanowi personalną deklarację prawidłowego segregowania odpadów, a więc i dbałości o m.in. czyste powietrze, racjonalne gospodarowanie zasobami naturalnymi i uporządkowaną przestrzeń publiczną.
Jednymi z pierwszych osób, który podpisały umowę byli uczniowie Zespołu Szkół Ogólnokształcących w Rumi przy ul. Katowickiej. W rozmowie z naszym reporterem dzieci podkreślały, że z segregacją nie mają już większych trudności.
— Czarne pojemniki to zmieszany odpady, niebieski to papier, zielony to szkło, a żółty to plastik. W szkole też mamy śmietniki do segregacji. A to wszystko po to, żeby było czyste powietrze - mówi Lenka z klasy III.
Zdaniem samorządowców, to właśnie młode pokolenie ma duży wpływ na ekologię.
— Często zdarza się, że seniorzy mają swoje przyzwyczajenia, które bardzo ciężko zmienić. Można tego dokonać poprzez dzieci, wnuki, które nie boją się i nie wstydzą powiedzieć swoim dziadkom i rodzicom, że trzeba segregować śmieci - zauważa Ariel Sinicki, wiceburmistrz Rumi. - Chcemy dotrzeć do jak największej liczby mieszkańców. Tylko świadomie działania mogą sprawić, aby w naszym mieście i na planecie było czyściej.
Oficjalny start umowy śmieciowej nastąpiło w nieprzypadkowym miejscu, czyli przy jednej ze stacji transformatorowych, która zyskała ekologiczny wygląd i zachęca do dbałości o środowisko naturalne.
— To nie jest to samo co urzędowa deklaracja o wysokości opłat za gospodarowanie odpadami komunalnymi, którą składa każdy mieszkaniec, od którego odbierane są śmieci. Taka deklaracja, zwana powszechnie śmieciową, niestety nie wiąże się z tym, że śmieci są segregowane. Jest to zwłaszcza problem w zabudowie wielorodzinnej. Rozwiązaniem mogą być inteligentne śmietniki, które objęły już część miasta. Jest to jednak drogie rozwiązanie - podkreśla Piotr Szymański, rzecznik prasowy Urzędu Miasta w Rumi. - Jednym z elementów w dbaniu o środowisko naturalne jest właśnie segregacja odpadów. Chcemy, aby ta umowa śmieciowa dotarła do jak największego grona.
– Spotkaliśmy się przed największą szkołą w mieście, przy pięknym ekologicznym muralu, niedaleko znajduje się otwarty niedawno ogródek edukacyjny. Chyba nie ma lepszych okoliczności, by podpisać naszą umowę śmieciową, a jest to kolejna z naszych nieszablonowych inicjatyw, która ma zachęcić do refleksji, ale przede wszystkim skłonić do podejmowania działań zmierzających do poprawy segregacji odpadów w naszym mieście. Dzięki temu Rumia jest nie tylko czystsza i piękniejsza, ale korzysta na tym cała planeta – podkreśla wiceburmistrz Ariel Sinicki. – Wszystkim ludziom na świecie powinno zależeć na tym, aby ziemia była coraz czystsza. Ma to również wymiar finansowy, ponieważ im skuteczniejsza jest segregacja odpadów, im więcej śmieci otrzymuje drugie życie, tym mniej wydajemy środków na gospodarkę odpadami komunalnymi. Cała nadzieja w młodym pokoleniu, które powinno edukować swoich rodziców, dziadków i samemu te śmieci segregować. Zachęcam do podpisywania naszej umowy śmieciowej – dodaje.
ZOBACZ TEŻ: W Rumi powstał ekologiczny ogródek [ZDJĘCIA]
Dodajmy, że w ten nietypowy sposób urząd miasta przystąpił do kolejnego etapu swojej edukacyjnej kampanii. Przypomnijmy, że Rumia jest pierwszym miastem na Pomorzu, które zostało objęte Systemem Indywidualnej Segregacji Odpadów (SISO). W ramach pilotażowej inwestycji na terenie gminy zainstalowanych zostało sześć tzw. gniazd z inteligentnymi pojemnikami, do których dostęp ma ponad 1700 mieszkańców współtworzących 735 gospodarstw domowych.