01.06.2023 15:00 3 Tomasz Smuga/UM Gdańsk Zakątek Sztuki

Doda, Kayah i inni artyści wystąpią na Święcie Wolności i Praw Obywatelskich

pexels.com

Koncerty z udziałem polskich gwiazd muzycznych. To jedna z atrakcji jakie czekają na mieszkańców w ramach obchodów Święta Wolności i Praw Obywatelskich w Gdańsku. Wstęp jest bezpłatny.

Święto Wolności i Praw Obywatelskich obchodzone jest dla uczczenia rocznicy wyborów parlamentarnych w 1989 roku, które były pierwszymi częściowo wolnymi wyborami od czasów II wojny światowej. Tamte wybory zapoczątkowały proces transformacji ustrojowej kraju z systemu komunistycznego do demokracji parlamentarnej. W Gdańsku od 2019 roku ten dzień obchodzony jest w szczególny sposób. Corocznie organizowane są wydarzenia takie jak koncerty najlepszych polskich zespołów, debaty, spotkania i konferencje.

Ostatnie społeczne i polityczne wydarzenia, które obserwujemy, nie tylko w Polsce, pokazują, że prawa obywatelskie, demokracja, samorządność, wolność i praworządność są wartościami, o które trzeba dbać w sposób szczególny. Dlatego charakter naszego święta to nie tylko upamiętnianie rocznicy pierwszych częściowo wolnych wyborów. Z jednej strony przypominamy o tej dacie, ale chcemy także poddać refleksji kondycję dzisiejszej obywatelskości i nas jako społeczeństwa - mówi Aleksandra Dulkiewicz, prezydenta Gdańska.

Jedną z atrakcji obchodów będzie koncert pod hasłem: Pokolenia wolności. Odbędzie się on w piątek, 2 czerwca 2023 roku. Muzycy różnych generacji będą śpiewać o Polsce, wolności, nas samych. Wśród wykonawców sąm.in. Kayah, Varius Manx i Kasia Stankiewicz, Doda, Michał Szpak, Big Cyc, Kamil Bednarek, LemON, Lombard czy Voo Voo. Bramy wejściowe na Plac Zebrań Ludowych zostaną otwarte o godz. 19.00. Koncert rozpocznie się pół godziny później. Wstęp dla chętnych jest wolny.


Czytaj również:

Trwa Wczytywanie...