03.12.2011 11:05 0

Już dziś charytatywny koncert dla Marty

W trosce o zdrowie i dalsze losy uczennicy klasy trzeciej Szkoły Podstawowej przy Zespole Szkół im. Unii Europejskiej w Choczewie, Marty Łaszewskiej, dziewczynki poruszającej się na wózku inwalidzkim, szkoła organizuje koncert charytatywny.

Cały dochód z koncertu zostanie przeznaczony na rehabilitację Marty, która w październiku przeszła konieczną i poważną operację kręgosłupa. Operacja udała się, ale dziewczynka wciąż wymaga kontrolnych wizyt u specjalistów w szpitalu w Poznaniu oraz rehabilitacji. Jej najważniejsze potrzeby spełnia kochający ojciec, dając jej miłość, uśmiech, poczucie bezpieczeństwa i stałą obecność.

Nie da się jednak uniknąć wydatków finansowych, które z czasem mogą przerosnąć każdego. Dlatego też postanowiono zorganizować koncert charytatywny, tym samym kontynuować cykl wieczornic, które w latach poprzednich miały miejsce w Pucku. Swoje bezinteresowne wsparcie w organizacji koncertu zadeklarowali uczniowie, nauczyciele, rodzice oraz muzycy, którzy nie są związani z naszą szkołą.

Tych, którzy w głębi serca czują potrzebę niesienia pomocy drugiemu człowiekowi oraz nie jest im obojętny los Marty, serdecznie zapraszamy na koncert charytatywny, który odbędzie się 3 grudnia 2011r. o godzinie 18.00 w Zespole Szkół im. Unii Europejskiej w Choczewie.

Marta urodziła się z przepukliną oponowo–rdzeniową. Jest to zaburzenie zamknięcia kanału kręgowego powstałym w procesie tworzenia się struktur rdzenia kręgowego i kręgosłupa w trzecim tygodniu życia zarodkowego dziecka. Jest to złożona, wielosegmentowa wada dotycząca rdzenia kręgowego, wychodzących z niego nerwów rdzeniowych i osłon kostnych rdzenia tj. kręgów kręgosłupa. Wadzie tej towarzyszą zaburzenia przewodzenia bodźców nerwowych od struktur centralnych na obwód ciała czyli do mięśni, skóry i narządów wewnętrznych tj. pęcherz moczowy, ostatni odcinek jelita grubego. Zaburzona jest także droga nerwowa od zewnątrz do centralnego układu nerwowego.

Dziecko z przepukliną oponowo-rdzeniową od pierwszych chwil po urodzeniu wymaga wielospecjalistycznej opieki medycznej. Bardzo szybko należy podjąć walkę o zmniejszenie rozmiarów kalectwa, o wczesną rehabilitację ruchową, dobrą opiekę urologiczną i zmniejszenie częstotliwości zakażeń układu moczowego.

Mama Marty zmarła, gdy dziewczynka miała 2,5 roku. Od tamtej pory, ojciec Marty samotnie walczy o szansę na jej lepsze funkcjonowanie.


Czytaj również:

Trwa Wczytywanie...