31.01.2023 07:28 0 Materiał Partnera Materiał partnera
Licencja wspólnotowa wydawana jest przez Główny Inspektorat Transportu Drogowego. Pozwolenie jest otrzymywane na okres od 5 do 10 lat. Licencja wspólnotowa jest potrzebna do transportu drogowego na terenie Unii Europejskiej.
W sytuacji, gdy dany przewoźnik chce transportować towary na terenie Polski, potrzebna jest mu licencja transportowa. Z kolei w sytuacji, gdy przewóz ma dotyczyć towarów na terenie Unii Europejskiej, wymagane jest posiadanie licencji wspólnotowej. Ten dokument wydawany jest przez Główny Inspektorat Transportu Drogowego, na zasadach opisanych w unijnych rozporządzeniach nr 1072/2009 oraz nr 1073/2009. Licencja wspólnotowa może być udzielona tym przewoźnikom, którzy posiadają zezwolenie na wykonywanie tego zawodu i zezwolenie to zostało wydane przez starostę lub Główny Inspektorat Transportu Drogowego. Posiadanie licencji wspólnotowej dotyczy wszystkich, którzy działają w ramach transportu międzynarodowego. Licencja wspólnotowa jest więc dokumentem, który uprawnia do działalności transportowej na terenie całej UE. Warto zaznaczyć, że zgodnie z Rozporządzeniem Parlamentu Europejskiego i Rady UE 2020/1055 z dnia 15.07.2020, wprowadzona została zmiana w przepisach, zgodnie z którą od 21 maja 2022 roku konieczne jest uzyskanie licencji wspólnotowej także w przypadku pojazdów od 2,5 do 3,5 tony. Wcześniej przepisy dotyczyły tylko pojazdów o masie powyżej 3,5 tony.
Licencja wspólnotowa uprawnia do transportu na terenie Wspólnoty, czyli Unii Europejskiej. Licencja ta uprawnia dokładnie do przewozu osób i rzeczy w międzynarodowym transporcie drogowym. Transport taki ma szczególne znaczenie w przypadku firm dostawczych, logistycznych, transportowych.
Każda firma, która chce uzyskać licencję wspólnotową, musi złożyć odpowiedni wniosek w ramach odpowiedniego postępowania administracyjnego. Oznacza to, że licencja ta nie jest wydawana bezpośrednio z urzędu. Konieczne jest więc wystąpienie o ten dokument do starosty lub Głównego Inspektoratu Transportu Drogowego. Uzyskanie tej licencji jest możliwe tylko po dołączeniu odpowiednich dokumentów, tj. zezwolenia na wykonywanie zawodu przewoźnika, informacji z Krajowego Rejestru Karnego (zaświadczenie o niekaralności). Warunkiem jest także posiadanie zabezpieczenia finansowego w wysokości 9000 euro na pierwszy pojazd, 5000 euro na każdy pojazd o masie powyżej 3,5 tony oraz 900 euro na każdy pojazd o masie od 2,5 do 3,5 tony. Firma musi dostarczyć również zaświadczenie o liczbie pojazdów oraz oświadczenie o dysponowaniu bazą eksploatacyjną, a więc o posiadaniu siedziby, gdzie możliwy jest postój aut lub rozładunek, albo też ich naprawa (trzeba spełnić co najmniej jeden z tych trzech warunków). Ile kosztuje licencja wspólnotowa? Dodatkowo konieczne jest uiszczenie opłaty w wysokości 4 tysięcy złotych (plus opłaty dodatkowe za każdy wypis z licencji po 440 złotych za każdy) na okres 5 lat. W przypadku, gdy przedsiębiorca chce uzyskać licencję na okres od 5 do 10 lat, musi zapłacić 8000 złotych opłaty jednorazowej oraz po 880 złotych za każdy wypis z licencji. Oznacza to, że dodatkowe koszty dotyczą każdego pojazdu, przy czym zabronione jest posiadanie większej liczby wypisów niż liczba pojazdów w danej firmie. Licencja wspólnotowa jest więc bardzo ważnym dokumentem, który ma ogromne znaczenie dla funkcjonowania przedsiębiorstw dostawczych i transportowych.
Artykuł powstał przy współpracy z https://prilo.com/pl/ - giełdą do transportu aut Prilo.
15:31
Na drogach widać już, że zbliża się długi weekend. Jeżeli nie musicie, to omijać autem centrum Wejherowa. W tym rejonie miasta często na hamulec naciskać będzie na ulicach Sobieskiego, 3 Maja, Sienkiewicza i Strzeleckiej. Ale również wolniej pojedziemy ulicami Rzeźnicką, Świętego Jana i 10 lutego w kierunku tunelu na Węźle Kwiatowa. Ulica Sobieskiego ma też zator w okolicy skarbówki.
Warto omijać też główną arterię w Redzie. Ulica Gdańska od skrzyżowania z ulicą Obwodową do ulicy Puckiej w kierunku Wejherowa jest zakorkowana. Podobnie sytuacja wygląda na ulicy Morskiej.
W Rumi stoi, a przynajmniej jedzie się wolniejszym tempem na ulicy Debogórskiej. Zator też o tej porze zaczyna pojawiać się na ulicy Hutniczej.
Źle nie wygląda sytuacja na drodze na półwysep. Jedynie przejeżdżając drogą wojewódzką 216 przez Puck i Władysławowo widać lekkie zatory.
09:32
Na czerwono natężene ruchu widać na ulicy Rzeźnickiej w Wejherowie. Korkuje się też ulica 3 Maja i Sobieskiego przy rondzie przy ulicy Sienkiewicza.
Niewielki zator jest też na gościcińskiej górce. W Redzie częściej na hamulec naciśniemy na ulicy Puckiej przy wyjeździe na byłą krajową szóstkę.
W Rumi większe natężenie ruchu widać na ulicy Dębogórskiej przy hali MOSiR.
Samochodem na półwysep kierowcy powinni dojechać bez większych trudności. Przjezdna jest też Trasa Kaszubska.
Gorzej sytuacja wygląda na odcinku ulicy Wiśniewskiego w Gdyni od Estakady Kwiatkowskiego w kierunku Wiśniewskiego 22. W związku z prowadzeniem prac utrzymaniownych sieci kanalizacji deszczowej od dzisiaj zmieniona została organizacja ruchu. Zostało wprowadzone zwężenie jezdni.
09:30
W stronę Lęborka, aż do dojazdu do ulicy Szerokiej tworzy się mały korek. Na tym odcinku w stronę Wejherowa również jest duży ruch, ale póki co nie będziemy musieli się zatrzymywać.
Nieciekawa sytuacja jest teraz w Bolszewie. Kierowcy uzbroić się muszą w cierpliwość zarówno w centrum miejscowości, jak przy zjeździe z ulicy Zamostnej na byłą krajową szóstkę.
Powoli korkować zaczyna się ulica ulica Sobieskiego i Dworcowa, Kwiatowa w Wejherowie. Wolniej pojedziemy również 3 maja i Rzeźnicką.
15:19
W Wejherowie częściej na hamulec naciśniemy na ulicy Przemysłowej. Wolniej pojedziemy też ulicą Rzeźnicką oraz Świętego Jana w kierunku tunelu na Węźle Kwiatowa.
Korkuje się również przejazd kolejowy przy ul. Sienkiewicza oraz ulica 3 Maja przy rondzie przy ulicy Sobieskiego.
Większego natężenia ruchu kierowcy powinni spodziewać się też na skrzyżowaniu ulic 12 Marca, Rybackiej i Gdańskiej.
O tej porze w cierpliwość trzeba uzbroić się też przejeżdżając przez Redę, zwłaszcza przy skrzyżowaniu z ulicą Pucką.
Zderzak w zderzak pojedziemy też ulicą Kosynierów w Rumi oraz Morską w Redzie.
Korkuje się również rumska ulica Dębogórska. Warto również omijać ulicę Hutniczą łączącą Rumię z Gdynią.
Z kolei na Półwysep Helski powinniśmy pojechać bez większych trudności.
14:15
Uwaga kierowcy. Od wtorku, szóstego czerwca, zostanie zmieniona organizacja ruchu na ulicach Necla i Gryfa Pomorskiego w Wejherowie. W związku z zakończeniem układania warstwy asfaltowej zostanie wprowadzony ruch dwukierunkowy. Nie jest to jednak koniec prac budowlanych co może wiązać się z utrudnieniami oraz zwężeniam ijezdni.