15.12.2022 12:19 0 Materiał Partnera Materiał partnera
Umowa o pracę jest niezbędnym dokumentem do zatrudnienia nowego pracownika, której wymagają przepisy Kodeksu Pracy. Dzięki niej zarówno pracodawca, jak i pracownik mają jasność co do warunków współpracy. Jej podpisanie leży w interesie obu stron. Z zasady podpisuje się ją pierwszego dnia w nowym miejscu zatrudnienia. Jak ją sporządzić i jaki rodzaj jest najkorzystniejszy dla pracodawcy?
Spis treści:
Jakie są rodzaje umów o pracę?
Jaki rodzaj umowy jest najkorzystniejszy dla pracodawcy?
Co powinna zawierać umowa o pracę?
Sprawdź gdzie i w jakiej cenie opublikujesz ogłoszenie o pracę.
Umowy o pracę różnią się okresem, na jaki są podpisywane. Początkowo pracodawcy decydują się zwykle na umowę o pracę na okres próbny, która może trwać maksymalnie 3 miesiące. Czas ten pozwala przetestować kwalifikacje i kompatybilność z zespołem nowej osoby. Następnie podpisywana jest z reguły umowa o pracę na czas określony, która z kolei nie powinna obowiązywać dłużej niż 33 miesiące. Kolejny krok stanowi umowa o pracę na czas nieokreślony, a zatem taka, której rozwiązanie możliwe jest tylko po podaniu uzasadnionej przyczyny. Każdą z tych umów należy zawrzeć na piśmie, najlepiej pierwszego dnia pracownika na nowym stanowisku. Można też skorzystać z gotowego wzoru.
Jako pracodawca masz do wyboru:
umowę o pracę na okres próbny - może obejmować maksymalnie 3 miesiące,
umowę o pracę na czas określony – nie powinna przekroczyć 33 miesięcy,
umowę o pracę na czas nieokreślony – obowiązuje aż do jej uzasadnionego rozwiązania.
Warto pamiętać, że według przepisów umowa o pracę bez wskazanego rodzaju jest automatycznie uznawana za umowę na czas nieokreślony.
Oprócz tego, w określonych sytuacjach można zawrzeć z kandydatem do pracy:
umowę na zastępstwo,
umowę o dzieło,
umowę zlecenie.
Co ważne, wybór określonej umowy nie może służyć wyłącznie interesom pracodawcy i obniżeniu kosztów zatrudnienia. Niedopuszczalne jest zatem podpisanie umowy zlecenia z pracownikiem, którego obowiązki odpowiadają zatrudnieniu na umowę o pracę w celu uniknięcia opłat na ubezpieczenie zdrowotne.
Rodzaj umowy zależy przede wszystkim od tego, jak długo pracownik jest częścią firmy.
Umowa o pracę na okres próbny jest stosowana najczęściej, gdy przyjmujesz nowego pracownika. Taki kontrakt pozwala potwierdzić kwalifikacje, które kandydat zawarł w życiorysie oraz przekonać się, czy odnajdzie się w firmowym środowisku.
Umowa o pracę na czas określony to bardziej wiążący kontrakt dla pracowników, którzy pomyślnie przeszli okres próbny, ale pracodawca nie jest jeszcze pewien, czy chce się związać z nimi na stałe. Pozwala przetestować pracownika w nowych sytuacjach, a także sprawdzić, czy będzie wzrastał razem z firmą.
Warto pamiętać, że wolno zawrzeć jedynie 3 tego typu umowy z pracownikiem a ich łączny czas nie może przekroczyć 33 miesięcy.
Ten rodzaj umowy bywa również stosowany na zastępstwo i do pracy dorywczej.
Umowa o pracę na czas nieokreślony nie jest limitowana żadnym terminem. Jej wypowiedzenie wymaga podania konkretnej przyczyny i może być konieczne skonsultowanie takiej decyzji ze związkami zawodowymi.
Pracodawcy często wolą podpisywać kolejną umowę na czas określony niż zaoferować podwładnym kontrakt na stałe. Przyczyną jest obawa o trudności w sytuacji, gdy trzeba będzie się pożegnać z pracownikiem. Należy jednak wziąć pod uwagę, że umowa na czas nieokreślony jest bardziej wiążąca dla obu stron. Zwłaszcza w obliczu rosnącej inflacji, pracownicy wysoko cenią sobie stabilność zatrudnienia. Może się zatem okazać, że pracownik, który czuje się niepewnie w obecnej firmie, będzie szukać permanentnego zatrudnienia. Nawet jeśli taka osoba zostanie w firmie, bezpodstawne wielokrotne przedłużanie umowy na krótki okres może skutkować obniżeniem jej motywacji do pracy i brakiem lojalności wobec marki.
Umowę o pracę trzeba zawrzeć na piśmie. Bez względu na długość trwania umowy, muszą się w niej znajdować następujące elementy:
określenie rodzaju umowy (określony, nieokreślony, próbny),
nazwanie stron umowy (pomiędzy kim a kim nawiązany zostaje stosunek pracy),
data podpisania umowy,
warunki pracy i płacy, w tym:
stanowisko,
miejsce wykonywania pracy,
wynagrodzenie za pracę ze wskazaniem składników wynagrodzenia,
wymiar czasu pracy w miesiącu,
termin rozpoczęcia pracy (a w przypadku umowy na okres próbny oraz określony, także data wygaśnięcia umowy).
Na blogu Pracuj.pl dla Firm znajdziesz także wzór umowy o pracę, dostępny jest pod adresem: https://poradydlafirm.pracuj.pl/wzor-umowy-o-prace-i-porady-jak-ja-napisac/
Pozyskanie pracownika to proces, który zaczyna się od przygotowania odpowiedniego ogłoszenia z wymaganiami i opisem warunków współpracy. Kolejnym krokiem jest wybór miejsca publikacji przygotowanej oferty pracy. Od tego w dużej mierze zależy ile aplikacji otrzymamy i jakiej jakości one będą. Wybierając serwis o dużym zasięgu, specjalizujący się w rekrutacji, możemy liczyć na więcej CV oraz ich lepsze dopasowanie do wymagań opublikowanej oferty.
Naprzeciw potrzebom oraz możliwościom finansowym małych i średnich firm wychodzi tutaj serwis Pracuj.pl. Oferta dla firm jest na tyle zróżnicowana, że każdy Pracodawca może znaleźć odpowiednią dla siebie opcję. Kalkulacja ceny odbywa się na podstawie podanego stanowiska oraz lokalizacji miejsca pracy. Na finalną wycenę wpływa również wybrany zakres dodatków. To pracodawca decyduje czy zależy mu na niższej cenie i ich węższym zakresie, czy większej liczbie dodatków.
Sam proces publikacji oferty jest bardzo intuicyjny. Wystarczy zarejestrować się w serwisie dlafirm.pracuj.pl, a następnie w 4 prostych krokach dodać ogłoszenie, które będzie widoczne natychmiast po opłaceniu zamówienia. Wtedy nie pozostaje już nic innego jak czekać na CV od kandydatów!
Dodatkowo, każdy nowy klient otrzymuje 40% zniżki na pierwsze ogłoszenie. To oznacza, że Twoja firma może zaistnieć w serwisie odwiedzanym codziennie przez tysiące kandydatów już od 35,64 zł.