05.12.2022 07:46 0 Materiał Partnera Materiał partnera
Komfortowe przeprowadzenie spawania wymaga właściwego przygotowania miejsca pracy. Przede wszystkim niezbędny będzie stół do spawania. Jednak dzisiaj na rynku dostępnych jest wiele tego typu konstrukcji. Zatem jaki stół spawalniczy wybrać? Na co konkretnie zwracać uwagę podczas podejmowania decyzji? Wyjaśniamy!
Profesjonalne stoły spawalnicze, czyli certyfikat jakości
Zastanawiasz się być może, czym tak właściwie jest stół do spawania? To metalowa, zwykle stalowa konstrukcja, stanowiąca przestrzeń do przeprowadzania procesu spawania i innych działań przemysłowych. Konstrukcję tę często określa się też jako stół ślusarsko spawalniczy. Warto przy tym wyjaśnić, że produkty tego typu trzeba podzielić na amatorskie i profesjonalne.
Te pierwsze mogą wyróżniać się niską ceną, jednak mowa o niecertyfikowanych stołach, których jakości nie potwierdzają żadne niezależne testy. Co innego profesjonalny stół ślusarsko spawalniczy. Można tu przykładowo wskazać stoły spawalnicze Cloos: profesjonalne konstrukcje, które przed dopuszczeniem do sprzedaży przechodzą szereg testów jakościowych. Dzięki temu można ufać w ich niezawodność.
Aby uzyskać certyfikat jakości, stół do spawania musi przejść szereg testów, co nie jest możliwe bez zastosowania odpowiednich materiałów. Zwykle jest to stal nierdzewna lub inny materiał pokryty powłoką antykorozyjną. Wymagana jest wysoka wytrzymałość mechaniczna metalu, ponieważ konstrukcja w czasie pracy jest mocno obciążona.
Równie istotna jest odporność na działanie czynników chemiczno-fizycznych. W końcu stoły do spawania wykorzystuje się w rozmaitych halach przemysłowych, gdzie często panują trudne warunki.
Stół do spawania z otworami montażowymi
W przypadku stołów spawalniczych kluczową rolę odgrywają otwory montażowe. To dzięki nim możliwa jest komfortowa praca z użyciem odpowiednich narzędzi. Rozmieszczenie i wielkość otworów powinny być uzależnione od specyfiki i przeznaczenia stołu.
Otóż wymiary, kształty i materiał wykonania stołu w dużej mierze determinują jego przeznaczenie. A to tym samym decyduje o niezbędnych zadaniach do wykonania przy stole i potrzebnych do tego narzędziach.
Stół ślusarsko spawalniczy z odciągiem
Spawanie to proces, podczas którego powstaje wiele zanieczyszczeń. Dym i opiłki metalowe to główne zagrożenia dla zdrowia i komfortu operatora spawarki. Dlatego też konieczne jest zapewnienie odpowiedniej wentylacji. Co ma z tym wspólnego stół do spawania?
Otóż wentylacja mająca na celu ochronę przed skutkami spawania może przyjmować różne formy. Jedną z nich jest montaż systemu wentylacyjnego na poziomie hali. Jednak skuteczniejsze jest zastosowanie odciągu dolnego, czyli wentylacji miejscowej. Polecamy stoły spawalnicze z odciągiem dolnym, czyli systemem odprowadzającym zanieczyszczenia. Ponieważ działa on zaraz przy stanowisku pracy, wentylacja jest zdecydowanie skuteczniejsza.
Jakość, funkcjonalność i przystosowanie do pełnionej funkcji – to najważniejsze cechy dobrego stołu spawalniczego. Jeśli zastanawiasz się, jaki stół spawalniczy wybrać, zwróć uwagę na posiadane przez niego certyfikaty. Wybieraj modele z odciągiem dolnym, który zwiększa komfort i bezpieczeństwo pracy.
Zastanów się też, czego będzie dotyczyła praca przy stole. Pomoże to z pewnością przy wyborze odpowiedniego modelu. W razie wątpliwości w zakresie wyboru właściwego produktu warto skonsultować się z fachowcem. Profesjonalna porada w tym zakresie bywa nieoceniona.