22.02.2025 10:05 2 PM

Miasto z historią – 368 lat od śmierci Jakuba Wejhera

Fot. TTM

W niedzielę, 23 lutego odbędą się w Wejherowie obchody 368.rocznicy śmierci Jakuba Wejhera, który zmarł 20 lutego 1657 roku w wieku 48 lat i zostawił po sobie miasto, które rozwinęło się w oparciu o stworzony przez niego projekt architektoniczny.

Coroczne wydarzenie łączy samorządowców, wejherowian i mieszkańców okolic, którzy składają hołd założycielowi miasta.

Uroczystości rozpoczną się o godzinie 11:50 złożeniem kwiatów w krypcie klasztoru, a następnie w Sanktuarium Pasyjno-Maryjnym zostanie odprawiona uroczysta msza święta, po której nastąpi przemarsz na Plac Jakuba Wejhera. Tam odbędą się przemówienia władz miasta oraz przedstawicieli Zrzeszenia Kaszubsko-Pomorskiego. 

Wejherowo - miasto z bogatą historią

Kilkaset lat temu wojewoda malborski Jakub Wejher otrzymał od króla Jana Kazimierza przywilej, na mocy którego utworzona przez niego osada Wejherowska Wola została podniesiona do godności miasta o nazwie Wejheropolis, czyli Wejherowo.

Osadę Wejherowska Wola wojewoda malborski Jakub Wejher powołał do życia, za zgodą króla Władysława IV, 28 maja 1643 roku. Związane to było z realizacją obietnicy złożonej Bogu za ocalenie życia podczas oblężenia miasteczka Biała (teren obecnej Białorusi). Osada rozwijała się prężnie i już po 7. latach 13 stycznia 1650 roku król Jan Kazimierz nadał jej prawa miejskie.

– Wejherowo było jedynym w ówczesnych Prusach Królewskich miastem prywatnym i ostatnim osadzonym na prawie chełmińskim, a przywilej określał między innymi uprawnienia samorządu miejskiego oraz sposób wyboru władz Wejherowa. Obywatelem miasta mógł zostać każdy mężczyzna, chrześcijanin bez względu na narodowość, który z okazji otrzymania tej godności zapłaci 10 złotych polskich. Wszystkim mieszkańcom zapewniono zwolnienie na 30 lat z wszelkich opłat, ciężarów i kontrybucji na rzecz skarbu państwa. Przywilej królewski przyznawał też prawo odbywania w mieście czterech jarmarków dorocznych oraz dwóch jarmarków tygodniowo – czytamy na stronie wejherowo.pl.

Warto dodać, że król również ustalił, że w herbie miasta będzie „biały krzyż rycerzy maltańskich na niebieskim polu, otoczony zielonym wieńcem wawrzynowym, a w środku krzyża będzie czerwona róża”.

Byliście świadkami zdarzenia w naszym regionie? Chcecie aby nasza redakcja zajęła się jakimś tematem? Czekamy na Wasze sygnały i informacje. Można kontaktować się z naszą redakcją za pośrednictwem strony facebookowej i mailowo: [email protected]. Dyżurujemy także pod numerem telefonu 729 715 670.


Czytaj również:

Trwa Wczytywanie...