30.11.2022 13:31 0 Materiał Partnera Materiał partnera

Dobre CV – czego nie może w nim zabraknąć?

pixabay

Niezależnie od tego, czy dopiero ubiegasz się o swoją pierwszą pracę, czy też planujesz zmianę firmy, a nawet branży, kluczem do sukcesu będzie dobrze napisane CV. Większość osób zna podstawy pisania dokumentów aplikacyjnych. Jeżeli jednak chcesz dowiedzieć się, jakie są najważniejsze elementy CV i jak zachwycić rekruterów, przeczytaj ten artykuł.

Części CV

Istnieje kilka sekcji CV, których nie może zabraknąć w żadnym życiorysie zawodowym. Rekruterzy na pewno będą chcieli sprawdzić, jakie masz doświadczenie, umiejętności, a także jakie jest twoje wykształcenie. Właśnie dlatego trzy podstawowe sekcje tego dokumentu to:

  • Edukacja/Wykształcenie,

  • Historia zatrudnienia/Doświadczenie zawodowe,

  • Umiejętności/Kompetencje

Dodatkowe sekcje w CV

Oprócz podstawowych sekcji, do swojego CV możesz też dodać dodatkowe części. To właśnie dzięki nim pokażesz swoje unikatowe kwalifikacje i wyróżnisz się na tle konkurencji. Mogą to być na przykład sekcje przedstawiające znajomość języków obcych, obsługę programów komputerowych, a nawet twoje zainteresowania. Niezależnie od tego, jaką opcję wybierzesz, pamiętaj, że wszystkie informacje zawarte w CV powinny mieć związek z posadą, o którą się ubiegasz.

Poprawna polszczyzna

Dokumenty aplikacyjne będą stanowić dla ciebie niejako wizytówkę. Wielu kandydatów bagatelizuje to, jak ważna jest poprawna polszczyzna. Twoje CV nie powinno zawierać żadnych błędów, w tym błędów interpunkcyjnych, ortograficznych czy gramatycznych. Musisz też zadbać o to, by wszystkie zdania były czytelne i zrozumiałe.

Zanim wyślesz swoje dokumenty aplikacyjne do pracodawcy, koniecznie je jeszcze raz przeczytaj i zweryfikuj, czy wszystko wygląda profesjonalnie.

Zadbaj o wyraźną strukturę

Według danych rekruterzy poświęcają średnio sześć sekund na każde podanie. To bardzo mało. Oznacza to, że musisz zadbać o to, by wszystkie dane w CV były czytelne i od razu rzucały się w oczy. Unikaj dużych bloków tekstu. W opisie stanowisk pracy sięgnij po wypunktowanie. Nie zmniejszaj też zbytnio czcionki – jeżeli pracodawca będzie musiał się trudzić, aby rozczytać, co napisałeś, twoje CV wyląduje w koszu. Użyj też klasycznej czcionki i unikaj czcionek przypominających odręczne pismo, ponieważ są one mało czytelne i nie wyglądają profesjonalnie.

Doskonały szablon

Szablon CV to doskonały sposób na szybkie napisanie idealnego życiorysu zawodowego. Korzystając ze wzorów i szablonów, nie musisz spędzać godzin na projektowaniu graficznym. Masz też pewność, że twoje podanie będzie wyglądało estetycznie i spełniało rynkowe standardy. Co więcej, bez problemu edytujesz swoje podanie, uwzględniając ofertę pracy.

Podawaj informacje związane z posadą, o którą się starasz

Wielu kandydatów, nawet tych, którzy mają odpowiednie wykształcenie i kwalifikacje, traci swoją szansę ze względu na to, że nie personalizują oni swojego podania. Wysyłając CV “masowo”, raczej nie osiągniesz zamierzonego celu. Każdy życiorys zawodowy i list motywacyjny muszą być dostosowane do konkretnej oferty pracy. Edytuj swoje podanie, zanim wyślesz je do kandydata, uwzględniając konkretną ofertę pracy.

Poprawnie zapisane dane osobowe w nagłówku

Nagłówek to najprostsza do stworzenia część w CV. Nie zapominaj jednak, że jest ona bardzo ważna. Zwróć uwagę na to, jak zapisałeś swoje dane osobowe. Pamiętaj, że muszą być one poprawne, a także aktualne.

Jeżeli podasz numer telefonu z przekręconą cyfrą lub zrobisz literówkę w adresie e-mail, pracodawca nie będzie mógł się z tobą skontaktować, a to może zaowocować utratą szansy na zdobycie pracy.

Czego nie umieszczać w CV?

Oprócz tego, co umieszczasz w CV, ważne jest też, aby wiedzieć, jakich informacji w nim nie podawać. Oto one:

Wrażliwe dane osobowe

Pracodawcy obawiają się zarzutów o dyskryminację kandydatów. Rekrutacja powinna się odbywać wyłącznie na podstawie kwalifikacji kandydata, a nie na przykład z uwzględnieniem płci czy koloru skóry. Choć rekrutacja anonimowa nie zawsze jest możliwa, coraz częściej pracodawcy proszą tylko o podstawowe dane na temat danej osoby.

Nie wspominaj więc o dacie urodzenia, swoim stanie cywilnym albo o tym, czy masz dzieci. Takie informacje są uznawane za wrażliwe dane i nie powinny być wymagane przez pracodawcę.

Nieprawdziwe informacje

Jeżeli aplikujesz o wymarzoną pracę, możesz czuć pokusę, by nieco podkoloryzować rzeczywistość. Możesz mieć jednak pewność, że kłamstwo nie popłaca. Rekruterzy są wyspecjalizowanymi ekspertami w swoim fachu i szybko mogą zweryfikować, czy dany kandydat mówi prawdę. Jeśli zostaniesz przyłapany na kłamstwie, stracisz szansę na pracę, nawet jeżeli w innym wypadku byłbyś idealnym kandydatem.

Pamiętaj też, że jeżeli kłamałeś, na przykład na temat swoich umiejętności, a pracodawca dowie się o tym już po zatrudnieniu, może to być podstawą do zwolnienia dyscyplinarnego. Jest to traktowane szczególnie poważnie w zawodach z wysoką odpowiedzialnością, na przykład w przypadku lekarzy czy ekonomistów.


Czytaj również: