23.11.2022 12:03 0 MPB Wejherowo

Patriotycznie (z wierszem i muzyką) w bibliotece

Fot. MBP Wejherowo

Listopad to miesiąc, w którym, w sposób szczególny wybrzmiewają tematy patriotyczne, związane z obchodami rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości. Nietypową formę świętowania zaproponowała Miejska Biblioteka Publiczna w Wejherowie, która 18 listopada zaproponowała swoim czytelnikom nie tylko recytację wierszy, ale i rodzinne muzykowanie na Bum Bum Rurkach.

Fot. MBP Wejherowo Fot. MBP Wejherowo Fot. MBP Wejherowo

O godz. 10.00, w Sali Konferencyjnej zagościł (po dwuletniej przerwie spowodowanej pandemią) Powiatowy Konkurs Recytatorski "Strofy o ojczyźnie". 36 młodych recytatorów sięgnęło po polską poezję patriotyczną i podzieliło się z nami swoimi interpretacjami. Trudny orzech do zgryzienia miało oceniające ich jury w składzie:

Ewelina Magdziarczyk-Plebanek - kulturoznawca, krytyk teatralny, bibliotekarz, dyrektor MBP w Wejherowie

Kamilla Knapp-Wrześniewska - dyrektor Biblioteki Publicznej w Nowej Wsi Lęborskiej

Adam Klein - polonista, poeta, prozaik

Jurorzy wyłonili następujących laureatów:

w kategorii klas IV-V:

II miejsce – Zofia Lenartowicz – SP nr 5 w Wejherowie

II miejsce – Kornel Lesner – SP nr 5 w Wejherowie

III miejsce – Rozalia Wojewska - Szkoła Podstawowa w Łebieńskiej Hucie

III miejsce – Zuzanna Żywicka - Szkoła Podstawowa Sióstr Salezjanek w Rumi

Wyróżnienie – Kornelia Czapczyk – SP nr 2 w Bolszewie

w kategorii klas VI-VIII

I miejsce – Jakub Kosecki - Szkoła Podstawowa nr 9 w Wejherowie

II miejsce – Amelia Raszewska - Szkoła Podstawowa w Górze

III miejsce – Kornelia Krajnowska – SP nr 5 w Wejherowie

O tym, że patriotyzm nie jedno ma imię, mogli przekonać się uczestnicy popołudniowego muzykowania...na Bum Bum Rurkach… Spotkanie odbyło się w ramach projektu „Biblioteka dla wszystkich. Różni. Równi. Ważni".

Bum bum rurki to zestaw kolorowych rur wykonanych z lekkiego tworzywa o różnej długości. W zależności od długości instrumentu wydobywa się z niego różną wysokość dźwięku. Granie na nim polega na uderzaniu w dowolną powierzchnie, w celu wydobycia dźwięku.

W piątkowy wieczór w progach biblioteki pojawiły się całe rodziny zainteresowane wspólnym muzykowaniem. Po krótkim wprowadzeniu w zasady gry na instrumencie, rozpoczęło się wspólne granie. Pojawiły się pieśni takie jak "O mój rozmarynie". "Wojenko, wojenko", "Rozkwitały pąki białych róż" i ta, która muzycznie wypadła najlepiej "Przybyli ułani pod okienko". Okazało się, że utwory te były znane także dzieciom.

Świetna zabawa to nie jedyny wymiar piątkowego spotkania, w którym udział wzięli zarówno polscy, jak i ukraińscy czytelnicy. Założeniem warsztatów było wspólne muzykowanie, połączone z doskonałą lekcją patriotyzmu. O trafności ich zorganizowania świadczą nie tylko roześmiane buzie najmłodszych, ale liczne pytania od dzieci i dorosłych o terminie kolejnego spotkania.

Projekt „Biblioteka dla wszystkich. Różni. Równi. Ważni" jest realizowany przez Fundację Rozwoju Społeczeństwa Informacyjnego w partnerstwie z Save the Children International. Проект «Бібліотека для кожного. Різні. Рівні. Важливі» реалізується Фундацією розвиткуінформаційного суспільства у партнерстві з Save the Children International


Czytaj również:

Trwa Wczytywanie...