19.11.2022 18:30 2 Kaja/Port Gdańsk

„Ptasia Wyspa” na falochronie w Porcie Gdańsk

Fot. portgdansk.pl

Zakończył się proces przenosin kolonii rybitw rzecznych i mew śmieszek na „Ptasią Wyspę”. Ptaki zadomowiły się już na dobre na falochronie wschodnim w Porcie Północnym, a ich młode uzyskały lotność i opuściły kolonię.

Kolonia rybitw rzecznych mieściła się na Pirsie Rudowym w Porcie Północnym. Powstała w 2011 r. w ramach zagospodarowania części pirsu do obsługi ładunków masowych. Z czasem jednak drewniane konstrukcje platform, na których ptaki się gnieździły, ulegały stopniowym uszkodzeniom i konieczna była zmiana lokalizacji.

Nie było to jednak łatwe zadanie, bowiem wymagało zgody Regionalnego Dyrektora Ochrony Środowiska na tzw. umyślne płoszenie i niepokojenie ptaków.

Gdy tylko pojawiła się możliwość przeniesienia siedliska w bezpieczne miejsce od razu z tego skorzystaliśmy. Urząd Morski w Gdyni realizował projekt "Modernizacja układu falochronów osłonowych w Porcie Północnym w Gdańsku". I właśnie tam, na falochron, postanowiliśmy przenieść kolonię. „Ptasia Wyspa” została zaprojektowana dla lęgowych ptaków jako docelowe miejsce ich gniazdowania w granicach obszaru Natura 2000 „Zatoka Pucka – wyjaśnia Agnieszka Roszkowska, specjalista ds. ochrony środowiska Portu Gdańsk.

Fot. portgdansk.pl Fot. portgdansk.pl Fot. portgdansk.pl

„Ptasia Wyspa” to osłonięte siedlisko o powierzchni blisko 2 tys. m kw. z piaszczystym podłożem. Miejsce to jest bezpieczne, trwałe i najlepiej imituje naturalne warunki gniazdowania rybitw rzecznych i czubatych na Bałtyku. Znajduje się ok. 2 km od brzegu. Nie ma tu ryzyka ataku lądowych drapieżników takich jak lisy czy wizony amerykańskie. Również sztormy nie będą w stanie zagrozić ptakom, zarówno na etapie inkubacji jak i wychowu piskląt.


Czytaj również:

Trwa Wczytywanie...