18.11.2022 12:43 0 Materiał Partnera Materiał partnera

Jak się ma przemysł motoryzacyjny w Polsce?

Materiał Partnera

Polska przemysłem motoryzacyjnym stoi? W pewnym sensie tak, bo choć brak tu własnej marki, czym mogą się pochwalić Niemcy, Francuzi, Włos, a nawet Czesi, to montuje się tu wiele samochodów osobowych i dostawczych. Dowiedzmy się więcej na ten temat!

Nie mamy rodzimej marki, ale…

Niestety, Polska nie ma własnej marki samochodu, który produkuje się seryjnie. Ostatni polski samochód polonez produkowany był dawno temu - zakończył się w 2002 roku. To dość karygodne, jeśli pomyślimy, jak wiele krajów o podobnym rozwoju ma własne marki samochodowe (przykładem wspomniane już Czechy, ale też Rumunia). Z tego względu sprowadza się do Polski z zagranicy wiele samochodów, a auta używane są niezwykle popularne.

Kupując taki pojazd, pamiętajmy, by zawsze dobrze go sprawdzić, zwłaszcza jego numer VIN za pomocą www.carvertical.com/pl. Nie mając własnej marki, korzystamy z samochodów innych produkcji, dlatego też zawsze trzeba mieć pewność, że to, co chcemy kupić, jest warte swojej ceny. Dekoder VIN nam w tym pomoże. Niemniej, przemysł motoryzacyjny w Polsce ma się dość dobrze, na tyle, że jesteśmy nawet uznawani za jedno z największych zagłębi motoryzacyjnych w Europie! Z tego względu swoje zakłady mają w naszym kraju koncerny z branży automotive. Poznajmy szczegóły.

Poznajmy największe fabryki motoryzacyjne w Polsce

Zdecydowanie największą w Polsce, ale też jedną z największych w Europie jest fabryka samochodów Fiat w Tychach. Jej skala zwiększyła się dodatkowo w ramach fuzji Fiata z Chryslerem, dzięki czemu powstał Fiat-Chrysler Automobiles (FCA) - Zakład Tychy FCA Poland. Montowane są takie modele pojazdów jak Fiat 500, Abarth 500, Lancia Ypsilon i Ford Ka. W Gliwicach natomiast działa General Motors Manufacturing Poland, gdzie produkowane są Ople Astry i Ople Cascady. W Poznaniu znajduje się duże fabryka Volkswagena, która odpowiada za produkcję takich modeli samochodów jak VW Candy, Cadyy Maxi oraz VW Transportera.

Inne fabryki - jakie i gdzie są zlokalizowane?

W naszym kraju znajdują się też zakłady należące do MAN Truck & Bus AG. MAN Bus specjalizuje się w produkcji autobusów miejskich niskopodłogowych i turystycznych Neoplan. W zakładzie Starachowicach powstają podwozia i kompletne szkielety, później całość trafia na linię ochrony antykorozyjnej. Fabryka MAN Trucks jest też w Niepołomicach pod Krakowem. Tworzy się tam najnowocześniejsze samochody ciężarowe - serie TGS i TGX o dmc powyżej 16 ton. Na koniec pozytywna informacja. Mimo że nie mamy polskiej marki samochodów, to za to mamy rodzimą, bardzo cenioną firmę, produkującą autobusy miejskie - Solarisy.W Bolechowe pod Poznaniem siedzibę ma firma Solaris Bus & Coach S.A, polski producent pojazdów komunikacji miejskiej. Solarisy powstają aż w czterech zakładach produkcyjnych - w dwóch zakładach w Środzie Wielkopolskiej, Poznaniu i we wspomnianym wcześniej Bolechowie.

Jak widać, przemysł motoryzacyjny w Polsce ma się dość dobrze, mimo że nie posiadamy rodzimej marki produkowanej seryjnie.


Czytaj również: