14.11.2022 12:59 0 Materiał Partnera Artykuł sponsorowany

Cyber sport dla zdrowia: szkoda czy korzyść?

Materiał Partnera

Obecnie e-sport zyskuje na popularności i nie można pominąć kwestii, jak wpływa na organizm, podłoże psycho-emocjonalne, zdolność do pracy i inne ważne aspekty naszego życia.

Jak każdy medal ma dwie strony, dlatego w tym artykule proponujemy zapoznać się zarówno z pozytywnymi, jak i negatywnymi faktami dotyczącymi wpływu cybersportu na zdrowie człowieka.

Negatywne skutki, z którymi można się spotkać to:

1) Ból pleców, szyi - podczas zagorzałej gry często nie ma możliwości kontrolowania prawidłowej pozycji ciała w fotelu, tułów zawodników jest najczęściej pochylony do przodu. Taka postawa obciąża stawy w szyi i plecach, stopniowo prowadząc do ucisku krążków międzykręgowych i zmian zwyrodnieniowych. Efektem jest ucisk naczyń krwionośnych i upośledzenie odżywiania mózgu.

2) Zaburzenia snu to problem, z którym często borykają się cybernetyczni sportowcy. Dochodzi do niego poprzez zmniejszenie funkcjonalnych połączeń w mózgu i zmniejszenie objętości istoty szarej.

Podczas gdy wady są prawdziwe, nie można ignorować faktu, że istnieje wiele pozytywów cybersportu, w tym korzyści dla zdrowia.

1) Multitasking - badania nad neuro biologicznymi efektami technologii komputerowej sugerują, że gracze e Sportowi mogą z łatwością wykonywać multitasking. Zaskakujące jest również to, że chirurdzy występujący w grach akcji są pozytywnie skorelowane ze swoim sukcesem w 15 operacjach laparoskopowych: popełniają o 47% mniej błędów i wykonują operację o 39% szybciej niż osoby nie grające.

2) Emocje i motywacja - badania sfery emocjonalno-motywacyjnej cyber sportowców wskazują, że charakteryzuje ich wysoka motywacja do sukcesu, stabilność emocjonalna, cechy przywódcze.

3) Cybersport i rehabilitacja- pacjenci z zaburzeniami poznawczymi uczestniczyli w programie rehabilitacji w domu. Oceniano je za pomocą testów poznawczych i funkcjonalnego MRI na poziomie wyjściowym i po rehabilitacji. U 12 pacjentów z grupy gier wideo nastąpiła znacząca poprawa w zakresie łączności wzgórza z regionami mózgu odpowiedzialnymi za procesy poznawcze.

4) Wzrok nie tylko się nie pogarsza, ale wręcz poprawia - cyber sportowcy, którzy zajmują się takimi gatunkami jak strzelanki, mają znacznie dłuższą ostrość widzenia. Widzą więcej szczegółów i wykrywają obiekty znacznie szybciej niż przeciętni ludzie. A śledzenie szybkiego ruchu na ekranie trenuje mięśnie oczu.

W końcu można śmiało powiedzieć, że przy odpowiednim wyważeniu czasu i stylu życia, cybersport może być nie tylko świetną rozrywką, ale pozytywnie wpływać na aktywność mózgu, logikę i rozwój umysłowy.


Czytaj również: