08.11.2022 07:35 0 Materiał Partnera Materiał partnera
Czytanie książek jest bardzo powszechnym hobby, a dzięki ogromnej liczbie dostępnych tytułów praktycznie nie mamy szans się nudzić. Wybierając nowe pozycje do przeczytania warto nie tylko kierować się swoimi obecnymi upodobaniami, ale próbować także nowych rzeczy, nieznanych nam do tej pory autorów. Dlaczego warto czytać? Jakie korzyści niesie ze sobą regularne spędzanie czasu z książką w ręku? Jak znaleźć swoje ulubione gatunki literackie i dlaczego dobrze jest ciągle je rozszerzać??
Dlaczego warto czytać książki?
Dobre książki - czyli jakie?
Literatura faktu, książki podróżnicze, powieść, a może dokument - jak odnaleźć swój ulubiony nurt w literaturze?
Po jakie nowe, dobre książki warto sięgnąć w najbliższym czasie?
Na co zwrócić uwagę przy zakupie książek?
Czytanie to jedna z najstarszych i najpowszechniejszych rozrywek, która - poza zwykłą przyjemnością z wykonywanej aktywności - może dostarczyć nam także dużo praktycznej wiedzy, którą przyswoimy przy okazji pochłaniania kolejnych ciekawych pozycji. Jest to wartościowe hobby zarówno dla dzieci, nastolatków, jak i dorosłych, ponieważ poszerza nasz zasób słów, sprawia że odkrywamy nowe, nieznane nam dotąd zainteresowania, a także - w przypadku książek obcojęzycznych - pozwala nam na szlifowanie umiejętności w innym języku. Co więcej, rynek dobrej literatury jest tak duży, że bez większych problemów każdy będzie w stanie znaleźć w nim coś dla siebie.
Pojęcie "dobra książka" dla każdego będzie miało nieco inne znaczenie. Jednych fascynuje literatura obyczajowa, podczas gdy inni sięgają po pozycje z list bestsellerów. Jeszcze inni znajdą radość w czytaniu prozy historycznej, dokumentów czy różnego rodzaju reportaży, Najpiękniejszą rzeczą w książkach jest właśnie ich różnorodność oraz wynikająca z nich uniwersalność - każdy może sięgnąć po dowolny tytuł i znaleźć w nim coś, co będzie mu odpowiadało. Jeżeli jednak bardzo chcemy wyróżnić cechy dobrych książek, na pewno powinna być to spójna historia i przyjemny w odbiorze sposób pisania w wykonaniu jej autora. Innym istotnym, choć technicznym aspektem jest także wygodne wydanie, z odpowiednio dużymi literami, aby nie męczyć wzroku podczas lektury.
Jeżeli dopiero zaczynamy przygodę z "poważniejszym" czytaniem, z całą pewnością możemy poczuć się przytłoczeni ilością dostępnych gatunków. Science fiction, fantasy, literatura piękna czy obyczajowa to tylko wierzchołek góry lodowej. Z jednej strony jest to bardzo dobrym zjawiskiem, że mamy tak wiele opcji do wyboru. Z drugiej jednak zrozumiałym jest, że może być nam ciężko go dokonać. Jak zatem odkryć swój ulubiony styl? Najlepiej próbując wszystkiego po trochu, dając szanse każdej książce, której streszczenie nas zainteresowało. Być może nie wszystkie z nich skończymy, jednak z pewnością po jakimś czasie odnajdziemy gatunek, który będzie najlepiej wpasowywał się w nasz gust.
Jeżeli nie wiemy, jaką książkę przeczytać następną, a chcielibyśmy spróbować czegoś odmiennego, niż Stephen King i inni znani i popularni autorzy, zawsze możemy skorzystać z wielu dostępnych w sieci list bestsellerów. Ciekawymi propozycjami w ostatnim czasie są między innymi:
• Ostatniej Nocy W Klubie Telegraph: jest to debiut autorki, dzięki czemu będziemy mogli zetknąć się z zupełnie nowym, jeszcze nie całkiem odkrytym stylem, który być może przypadnie nam do gustu. To bardzo niecodzienna opowieść o tematach współcześnie znanych, lecz będących tematem tabu w momencie rozgrywania się historii. Zdecydowanie warto dać tej pozycji szansę, istnieje duża szansa że wciągniemy się w nią już od pierwszej strony;
• Człowiek Który Kochał Syberię: nie da się ukryć, że nawet dzisiaj Syberia jest obszarem fascynującym, tajemniczym i stosunkowo wciąż dzikim. Opowieść o tym, jak wyglądała w XIX wieku może nas więc zdecydowanie zafascynować, szczególnie gdy do tego miksu dołączymy jeszcze intrygujących bohaterów;
• Powróceni: już sam autor tego tytułu jest wyjątkowy, ponieważ może poszczycić się nagrodą Nobla w dziedzinie literatury. Czwórka doświadczonych przez los bohaterów, klimat wojny i brutalne piękno Afryki to tylko część z tego, co czeka na nas na kartach tej powieści.
Wybierając książki nie zawsze warto kierować się utartymi schematami. Jeżeli mamy już swoich ulubionych autorów, nie wahajmy się sięgać także po tych, których twórczość znamy mniej. Dzięki takiemu działaniu poszerzamy swoje horyzonty, jak i odkrywamy wiele ciekawych historii. Warto również pamiętać o tym, że raz przeczytana książka nie musi skończyć jako ozdoba na naszej półce - gdy zabraknie nam miejsca na nowe pozycje, dobrym pomysłem może być oddanie części zbioru do biblioteki lub podobnego miejsca, gdzie będą one mogły posłużyć kolejnym czytelnikom.