07.11.2022 11:54 0 Materiał Partnera Materiał partnera

Pompa obiegowa centralnego ogrzewania – co warto wiedzieć?

Materiał Partnera

Zadaniem pompy obiegowej jest wytworzenie przepływu cieczy w obiegu instalacji grzewczych. Wymuszenie to pozwala na użycie mniejszych średnic rur i swobodne ich rozmieszczenie. Są one niezbędny elementem dla nowoczesnych układów grzewczych.

Instalacja grzewcza grawitacyjna

Jeszcze niedawno powszechnie stosowane było wodne ogrzewanie grawitacyjne. Wykorzystuje ona zjawisko różnicy ciśnień, czyli ogrzana woda, opuszczając kocioł grzewczy, unosi się do góry, a chłodniejsza zaś osiada. Dodatkowo odpowiednie ułożenie rur i grzejników wymusza krążenie wody w instalacji, czyli nie potrzebuje pompy obiegowej, a co za tym idzie prądu.

To rozwiązanie ma jednak kilka wad, które sprawiły, że powszechnie używa się pomp obiegowych. Jedną z nich jest niska wydajność, gdy nie ma potrzeby wytwarzania dużo energii cieplnej, czyli na wiosnę i jesień. Ruch obiegowy zdecydowanie spowalnia, a co za tym idzie, wzrasta koszt ogrzewania. Kolejna wada to konieczność dokładnego planowania grzejników, pomieszczeń i rur, oraz dbanie o jak najmniejszą długość instalacji. Dodatkowo średnica rur musi być większa niż w przypadku instalacji z pompą obiegową, a także sporym wyzwaniem jest rozbudowa instalacji.

Lokalizacja pompy obiegowej

Lokalizacja umieszczenia pompy obiegowej jest szczególnie ważna. Szczególne znaczenie ma jej lokalizacja względem naczynia wzbiorczego, Jeśli chcemy zamontować pompę, tak by naczynie wzbiorcze znajdowało się po jego ssawnej stronie, konieczne jest, by ono znalazło się min. 30 centymetrów nad najwyższym grzejnikiem. Jeśli naczynie znajduje się po tłocznej stronie, powinno znajdować się powyżej pompy.

Komplikacje związane z pompą obiegową

Brak energii elektrycznej ogranicza przepływ wody w instalacji, może to doprowadzić do przegrzania kotła, ponieważ ciepło nie będzie odbierane przez grzejniki i zagotowania się wody.

Kolejny mankament tego rozwiązania to głośna praca. Jeśli instalacja centralnego ogrzewania wyposażona jest w zawory termostatyczne, wzrost temperatury w pomierzeniu ponad wartość ustawioną na termostacie spowoduje wzrost ciśnienia w instalacji. Często powoduje to głośną pracę instalacji. Zapobiec temu można, przestawiając pompę na niższy bieg. Można także zastosować pompy z regulacją obrotów silnika, która dostosuje się do zmiennych przepływów wody w instalacji.

Pracująca pompa przy zimnym piecu może utrudnić rozpalanie, ponieważ wychładza kocioł, a co za tym idzie, schładza spaliny i osłabia ciąg kominowy. By rozwiązać ten problem, należy wyłączyć pompę na czas rozpalania lub ustawić minimalną temperaturę działania na termostacie.

Dobór pompy obiegowej do instalacji grzewczej

Pompę obiegową dobieramy na podstawie dwóch czynników. Jednym z nich jest natężenie przepływ, które określa wydajność pompy. Drugim z nich jest wysokość podnoszenia pompy, jest ona równa stracie ciśnienia podczas przepływu wody przez całą instalację.

Na pompy obiegowe CO Hydrotermo znajdziecie wiele tych urządzeń dopasowanych do różnych instalacji.


Czytaj również: