02.11.2022 07:46 0 Artykuł sponsorowany Artykuł sponsorowany

Jak zaoszczędzić w sezonie grzewczym. Kompletny przewodnik

Materiał Partnera

W okresie jesienno-zimowym kwestia ogrzewania i oszczędzania energii nabiera szczególnego znaczenia, a zima jest często swoistym "testem" dla naszych portfeli i wskaźnikiem tego, jak sprawnie przygotowaliśmy się do zimnego sezonu.

Kraje w każdym regionie tradycyjnie stosują różne sposoby ogrzewania i oszczędzania. Na przykład w Japonii i Hiszpanii nie ma centralnego ogrzewania; mieszkańcy tych krajów na co dzień korzystają z podgrzewanych podłóg, dywanów, pościeli i koców. Fińskie pompy ciepła pozwalają mieszkańcom tego północnego kraju zaoszczędzić nawet do 30% na kosztach energii. Niemcy wolą budować własne autonomiczne kotłownie, a Brytyjczycy oszczędzają, ogrzewając swoje domy tylko w nocy.

W Polsce powszechne są różne systemy grzewcze, od centralnych po prywatne rozwiązania autonomiczne, dlatego dziś pokażemy Ci, jak przygotować swój dom i zrewidować gospodarstwo domowe, aby zmniejszyć rachunki za ogrzewanie i prąd o połowę. Niezależnie od posiadanego systemu grzewczego.

M - modernizacja

Oczywiście najpewniejszym sposobem na utrzymanie ciepła i jednoczesne oszczędności jest modernizacja domu. Jeśli nie zdążyliście wdrożyć autonomicznego systemu grzewczego, ocieplić dachu i ścian, wymienić okien czy zainstalować ogrzewania podłogowego, to jeszcze nie wszystko stracone. Oto kilka prostych i niedrogich rozwiązań mini modernizacji:

  • wymiana żarówek na nowoczesne, energooszczędne żarówki LED, które działają nawet do 5 lat, pozwoli zaoszczędzić do 90% energii;

  • energooszczędne grzejniki lub klimatyzatory z pompą ciepła, które funkcjonują jako grzejniki, mogą szybko ogrzać Twój dom bez użycia systemu grzewczego. Nawet jeśli nie masz wolnych środków, możesz kupić klimatyzator na raty lub korzystając z mikropożyczki, takiej jak Szybka Gotówka;

  • umieszczenie folii za grzejnikami, zastąpienie zasłon krótkimi firankami, które nie zasłaniają grzejników oraz zainstalowanie na oknach folii odbijającej ciepło może pomóc zmniejszyć straty ciepła o 8-15%;

  • banalna wykładzina pomoże zapobiec utracie ciepła przez podłogę;

  • i oczywiście dokładne badanie taryf nigdy nie będzie stratą czasu.

Zmiana nawyków

Można też zaoszczędzić energię, ciepło i oczywiście pieniądze po prostu zmieniając swoje codzienne nawyki. Oto kilka prostych zasad, które gwarantują, że uda Ci się przetrwać zimę z minimalnymi stratami finansowymi.

  • Czy wiesz, że nieprawidłowo ustawiona lodówka zużywa do 30% więcej energii? Radzimy, aby lodówkę trzymać z dala od kaloryferów, grzejników i kuchenek oraz nie umieszczać w niej gorących potraw. Optymalna odległość lodówki od ściany wynosi co najmniej 5 cm.

  • Pralka zużywa 90% energii na podgrzewanie wody, dlatego pranie ubrań w niższej temperaturze ma sens.

  • Dobrze jest nie odłączać bojlera od prądu, ponieważ do utrzymania temperatury zużywa on mniej energii niż do podgrzania wody od podstaw.

  • Podczas gotowania używaj pokrywki i gotuj w czajniku tylko wymaganą ilość wody. Odkamienianie czajnika zwiększa przewodność cieplną i zmniejsza zużycie energii.

  • Kiedy wychodzisz z domu, zgaś światła i wyłącz urządzenia elektryczne, które nie są używane.

Niezależnie od tego, jaki sposób oszczędzania energii i ciepła wybierzesz, z usługą mikropożyczki Szybka Gotówka zawsze będziesz miał środki na realizację każdego planu.


Czytaj również: