27.10.2022 15:00 4 WH/TTM

'Pociąg zawsze ma pierwszeństwo' - rozmawiali o bezpieczeństwie na przejazdach kolejowych

Fot. Marek Trybański/TTM

W Wejherowie przy przyjeździe kolejowym pojawili się przedstawiciele kolei, którzy przypominali o bezpieczeństwie. Rozdawali materiały edukacyjne pieszym i kierowcom oraz rozmawiali z uczestnikami ruchu. Pociąg zawsze ma pierwszeństwo – mówi Przemysław Zieliński.

W czwartek (27 października) przy ul. Sienkiewicza w Wejherowie odbyła się akcja kampanii „Bezpieczny Przejazd”, która organizowana jest przez PKP Polskie Linie Kolejowe S.A od 2005 roku.

Kierowcom oraz pieszym zawsze przypominamy o tym, aby zatrzymać się przed przejazdem niezależnie od tego, w jakie urządzenia jest wyposażony. Pamiętajmy, że pociąg zawsze ma pierwszeństwo. Warto to robić, po to, aby bezpiecznie wrócić do domu – mówił dla Twojej Telewizji Morskiej Przemysław Zieliński z zespołu prasowego PKP.

Fot. Marek Trybański/TTM Fot. Marek Trybański/TTM Fot. Marek Trybański/TTM Fot. Marek Trybański/TTM Fot. Marek Trybański/TTM Fot. Marek Trybański/TTM

Przedstawiciele PKP oraz funkcjonariusze Straży Ochrony Kolei rozdawali materiały edukacyjne – ulotki czy książeczki. Edukowano kierowców, pieszych czy rowerzystów.

W naszym województwie na szczęście jest mniej zdarzeń na przejazdach kolejowych w porównaniu z zeszłym rokiem. Wtedy doszło do 7 zdarzeń, w których poszkodowanych zostało 5 osób. W tym roku była jedna sytuacja, bez osób poszkodowanych – dodaje Zieliński.

Na żółtych naklejkach znajdziemy trzy ważne numery - indywidualny numer identyfikacyjny przejazdu (numer skrzyżowania), który precyzyjnie określa położenie przejazdu, numer alarmowy 112, który należy wybrać, gdy zagrożone jest życie i zdrowie oraz numer do służb technicznych PLK, na który można zgłaszać nieprawidłowości i awarie na przejazdach, które nie zagrażają bezpośrednio życiu. Takie naklejki znajdziemy na napędach rogatek lub na krzyżach świętego Andrzeja od strony torów.

W okresie Wszystkich Świętych ponad 3 000 funkcjonariuszy Straży Ochrony Kolei czuwać będzie nad bezpieczeństwem podróżnych. Dodatkowe patrole pojawią się na stacjach, dworcach, w pociągach, a także przejazdach kolejowo-drogowych. Do dyspozycji podróżnych jest całodobowy numer alarmowy SOK – (22) 474 00 00. Funkcjonariusze reagują na każde zgłoszenie.


Czytaj również:

Trwa Wczytywanie...