09.10.2022 19:19 19 Kaja/gdansk.pl
W Monitorze Polskim opublikowano obwieszczenie ministra klimatu i środowiska zawierające wykaz aglomeracji i miast o liczbie mieszkańców powyżej 100 tysięcy, dla których dokonuje się porównania wskaźnika średniego narażenia na pył PM 2,5 względem dozwolonego pułapu stężenia.
Na podstawie tego wykazu portal wszystkooemisjach.pl sporządził analizę dotyczącą zanieczyszczenia powietrza w latach 2012-2021. To właśnie z tego raportu wynika, że Trójmiasto ma najmniejszą liczbę dni z przekroczonymi standardami w zakresie PM 2,5.
Z raportu wynika także, że najwyższe wartości wskaźnika pyłów drobnych występują na południu kraju m.in. w aglomeracji krakowskiej i górnośląskiej. Maleją one stopniowo idąc ku północy kraju.
Przypomnijmy, że pył PM 2,5 według Światowej Organizacji Zdrowia jest najbardziej szkodliwy dla zdrowia człowieka spośród wszystkich zanieczyszczeń atmosferycznych. Długotrwałe narażenie na jego działanie skutkuje skróceniem średniej długości życia.
Opublikowane dane pokazują jeszcze jedną ważną kwestię - w większości dużych miast w Polsce, jakość powietrza poprawia się z każdym rokiem.