Politycy nie zabijajcie polskich mediów

28.09.2022 13:12 0 Materiał Partnera Materiał partnera

Dlaczego warto trenować z obciążeniem?

Materiał Partnera

Wykorzystywanie obciążenia w treningach to temat rzeka, którego jednak niektórzy starają się unikać. Zwłaszcza kobiety obawiają się, że treningi z obciążeniem doprowadzą do nadmiernego rozrostu tkanki mięśniowej. Tymczasem dobrze dopasowane obciążenie może być dużym sprzymierzeńcem w czasie treningu — i pozwala na zaobserwowanie świetnych efektów.

Z aktywnością fizyczną niestety wciąż wiążą się różne niesprawdzone mity, nieświadomie powielane przez wiele osób, które chcą zadbać o swoje zdrowie, jednak czasem trafiają na błędne informacje. Jednym z obiegowych mitów jest przeświadczenie, że regularne treningi z obciążeniem spowodują, że sylwetka kobiety zmieni się w „męską” i umięśnioną. To nieprawda! Co możesz zyskać dzięki urozmaiceniu swoich treningów i dodaniu ćwiczeń siłowych? Okazuje się, że całkiem sporo.

Trening z obciążeniem — sięgnij po więcej efektów

Sztanga z obciążeniem (sprawdź ofertę sklepu Marbo-Sport.pl), hantle lub kettlebell — te akcesoria wystarczą, by zwiększyć efektywność wykonywanych ćwiczeń i urozmaicić dotychczasowe treningi. Innym rodzajem treningów z obciążeniem są te z wykorzystaniem niektórych maszyn na siłowni. Ćwiczenia z obciążeniem — przeprowadzane z głową — są odpowiednie dla każdej osoby, w każdym wieku i płci, dla początkujących i zaawansowanych. Treningi tego typu przyspieszają metabolizm. Na dodatek budują mięśnie, a im więcej mięśni w naszym ciele, tym szybsze spalanie tłuszczu! Badania wykazały, że treningi siłowe (z wykorzystaniem obciążenia) to najskuteczniejszy sposób pozbywania się tkanki tłuszczowej.

To jednak dopiero początek długiej listy zalet. Ćwiczenia tego typu zwiększają siłę i wytrzymałość, co pozytywnie wpływa na pewność siebie i samoocenę. Na dodatek zapewniają zastrzyk endorfin, który skutecznie przegania jesienną chandrę, poczucie zmęczenia czy nudę. Już po paru treningach zauważysz także lepszą ogólną sprawność fizyczną. W efekcie jazda na rowerze, zajęcia taneczne, joga, pływanie czy inne ulubione aktywności staną się jeszcze przyjemniejsze.

Ćwiczenia z obciążeniem pozwalają rozwijać równowagę i świadomość własnego ciała. Wykonywanie ich w sposób prawidłowy wymaga skupienia i nieustannej kontroli, dzięki której uczysz się lepszego panowania nad swoimi ruchami. Co więcej, treningi z obciążeniem rozwijają także mięśnie głębokie, niezbędne dla uzyskania pięknej postawy ciała i prawidłowego funkcjonowania organizmu, a także do zminimalizowania ryzyka urazów lub kontuzji. Dzięki ćwiczeniom tego typu szybko zauważysz, że Twoja sylwetka staje się smuklejsza i zyskuje delikatnie zarysowane mięśnie, kondycja jest coraz lepsza, a dzięki dotlenieniu organizmu lepiej sypiasz.

Treningi z obciążeniem pozwalają na uzyskiwanie lepszych efektów w krótszym czasie. Możesz spalić więcej kalorii, szybciej pobudzić metabolizm i pozbyć się tkanki tłuszczowej, a rezultaty swoich ćwiczeń możesz obserwować z tygodnia na tydzień. To bez wątpienia okaże się motywujące!

Korzyści zdrowotne treningów z obciążeniem

Jeśli treningi z obciążeniem kojarzą Ci się tylko z wyczerpującymi ćwiczeniami kulturystów, trudno uznawać taki rodzaj aktywności za zdrową dla naszego ciała. A jednak rozsądny trening z obciążeniem przynosi wiele korzyści nie tylko dla wyglądu, ale także dla zdrowia. Ćwiczenia tego typu poprawiają metabolizm, pozytywnie wpływają na układ krążenia, mobilność, wzmacniają stawy i ścięgna (co minimalizuje ryzyko urazów), zwiększają gęstość kości, regulują poziom cukru we krwi oraz ciśnienie tętnicze, rozwijają zmysł równowagi i tkankę mięśniową, która odpowiada za utrzymanie prawidłowej postawy ciała i skutecznie chroni układ kostny przed urazami.

Trening z obciążeniem — idealny do wykonywania w domu

Jeśli dysponujesz niewielkim metrażem, możesz mieć problem z wykonywaniem ćwiczeń typu cardio w domu. Natomiast nawet w najmniejszej kawalerce możesz trenować z obciążeniem! Wystarczą hantle, kettlebell lub sztanga i obciążenie, a jeśli stawiasz na prostotę — nawet pełne butelki z wodą! W internecie znajdziesz mnóstwo pomysłów na ćwiczenia wykorzystujące obciążenie, a nawet video z gotowymi treningami prowadzonymi przez profesjonalistów, które często zawierają cenne wskazówki. Przygotuj sprzęt, włącz wybrany filmik dla początkujących — i do dzieła!

Podczas treningu pamiętajmy, że jakość wykonywanych ćwiczeń jest ważniejsza od ilości. Lepiej wykonać mniej powtórzeń, ale dokładnych i prawidłowych, niż serię pospiesznych, niedbałych ćwiczeń. Na treningi poświęcamy swój czas i wkładamy w niewiele wysiłku — zadbajmy więc, by były jak najbardziej efektywne. Obciążenie z pewnością w tym pomoże i wprowadzi ćwiczenia na nowy poziom. Spróbujesz?


Czytaj również: