24.06.2022 08:00 1 WH/KPP w Wejherowie

Nie zostawiaj dzieci i zwierząt samych w rozgrzanym samochodzie!

Fot. KPP Wejherowo

Do 60 stopni może osiągnąć temperatura w rozgrzanym samochodzie, dlatego nigdy nie zostawiaj w nim dziecka bądź czworonoga samego – apeluje policja. Jeżeli będziemy świadkiem takiej sytuacji, trzeba reagować szybko i wezwać natychmiast służby ratunkowe.

Każdego lata policjanci i eksperci apelują, aby nie zostawiać najmłodszych czy zwierząt w aucie podczas upałów. Pomimo tego takie sytuacje wciąż mają miejsce.

Czytaj także: Ekipa Telewizji TTM uratowała życie dziecka

Sytuacja z 2018 roku skończyła się szczęśliwie, ale pojawiają się przypadki śmierci dzieci z powodu przegrzania czy odwodnienia.

Przy upałach wewnątrz zamkniętego samochodu nie ma cyrkulacji powietrza, które umożliwiałoby swobodne oddychanie. Lekko uchylone szyby, czy miska z wodą pozostawiona dla psa sprawy nie załatwią. Temperatura może wzrosnąć o dodatkowe kilkadziesiąt stopni Celsjusza, a przez brak rozwagi może dojść do tragedii – mówi asp.sztab. Anetta Potrykus z wejherowskiej komendy.

Temperatura w rozgrzanym aucie sięga nawet do 50-60 stopni. Dlatego, jeżeli widzimy dziecko bądź czworonoga w samochodzie bez opieki – reagujmy natychmiast!

Skontaktuj się z numerem alarmowym 112. Rozejrzyj się, właściciel samochodu może być w pobliżu. Podczas rozmowy telefonicznej uważnie słuchaj oraz wykonuj polecenia dyspozytora lub policjanta. Być może usłyszysz polecenie, aby dla ratowania życia zbić w samochodzie szybę. Jeżeli to możliwe, zostań na miejscu do czasu przyjazdu służb -dodaje Potrykus.

Policjanci apelują! Nie zostawiaj dziecka oraz zwierząt w rozgrzanym samochodzie!

— Nie zabieraj ze sobą zwierząt w podróż samochodem, jeśli planujesz załatwianie różnych spraw i wiesz, że nie będziesz mógł ze sobą zabrać zwierzęcia. Często takie osoby tłumaczą się, że wyszły tylko na chwilę, aby zrobić zakupy lub coś załatwić, albo że zostawiły w samochodzie uchyloną szybę. Nawet w ten sposób naraża się pozostawione zwierzę na zagrożenie – uchylona szyba nie poprawi cyrkulacji gorącego powietrza wewnątrz pojazdu, a pozostawienie szczeliny zachęca psa do tego, by wkładał tam pysk, poszukując źródła „powiew’’. Wcale też nie trzeba długiego czasu, aby zwierzę mogło ulec przegrzaniu, odwodnieniu, udarowi czy nawet uduszeniu.

— Pamiętaj, że jeśli funkcjonariusze stwierdzą, że dłuższe pozostawanie psa w aucie zagraża jego życiu, mają prawo użyć wszelkich środków, umożliwiających wydostanie go z pojazdu – włącznie z wybiciem szyby. - Nieodpowiedzialnemu właścicielowi czworonoga grozi mandat karny, a w szczególnych przypadkach nawet zarzuty karne za znęcanie się nad zwierzęciem.

— Nie bądź obojętny! Gdy zauważysz zwierzę znajdujące się w sytuacji zagrażającej jego życiu lub zdrowiu poinformuj policjantów, dzwoniąc pod numer tel. alarmowego 112.


Czytaj również:

Trwa Wczytywanie...