Ukryj

18.03.2022 15:50 10 PM/TTM

'Chcemy być na bieżąco informowani' - samorządowcy spotkali się z przedstawicielami PEJ

Fot. Marek Trybański/TTM

W Wejherowie odbyły się rozmowy dotyczące przyszłości regionu w związku z budową i eksploatacją elektrowni jądrowej. W spotkaniu wzięli udział przedstawiciele lokalnych samorządów z przedstawicielami rządu i spółki Polskie Elektrownie Jądrowe.

Spotkanie dotyczyło współpracy inwestora z samorządami podczas budowy elektrowni jądrowej wraz z całą szeroko pojętą infrastrukturą. Przypomnijmy, że ponad miesiąc temu gminy i powiaty sąsiadujące z gminą Choczewo podpisały porozumienie, którego celem było wspólne działanie na rzecz realizacji budowy elektrowni jądrowej, a także współpraca z inwestorem - Polskimi Elektrowniami Jądrowymi. Odpowiedzią na porozumiemy było piątkowe (18 marca) spotkanie, podczas którego rozmawiano przede wszystkim o współpracy.

Chcemy być na bieżąco informowani jako lokalne samorządy, chcemy wiedzieć jakie są priorytety działań, jak ma wyglądać cała infrastruktura towarzysząca. Chcielibyśmy również uczestniczyć w wariantowaniu przebiegów tras dojazdowych czy kolejowych w ten całej infrastrukturze. Jest to nasze pierwsze spotkanie, ale na pewno nie ostatnie – mówiła dla Twojej Telewizji Morskiej starosta wejherowski Gabriela Lisius.

Spółka PEJ w grudniu 2021 roku poinformowała, że lokalizacja „Lubiatowo-Kopalino”, na terenie gminy Choczewo, została wskazana jako preferowane miejsce posadowienia pierwszej w Polsce elektrowni jądrowej.

Inwestycja, ze względu na swoją skalę, realizowana będzie zarówno na terenie gminy lokalizacyjnej, jak i gmin ościennych - poszczególne elementy infrastruktury towarzyszącej powstaną na terenie całego województwa pomorskiego.

Na terenie województwa pomorskiego, a zwłaszcza gmin lokalizacyjnych realizowane będą największe inwestycje energetyczne w kraju takie jak morskie farmy wiatrowe czy właśnie elektrownia jądrowa. To czego podejmiemy się wspólnymi siłami skalą i rozmachem trudno porównać z jakimkolwiek innym programem realizowanym w ostatnim półwieczu – a w tej części kraju może nawet od powstania Gdyni, która stała się dla Polski oknem na świat. Niewątpliwie realizacja tych ambitnych planów przełoży się na szybki rozwój regionu i stanowi szansę zarówno dla mieszkańców, jak i lokalnego biznesu. Dlatego zależy nam na bliskiej współpracy z samorządami, żeby móc zrozumieć nawzajem swoje oczekiwania i wypracować plan wspólnych działań – powiedział Piotr Naimski, pełnomocnik rządu ds. strategicznej infrastruktury energetycznej.

Podczas spotkania dyskutowano na temat potencjału gospodarczego regionu oraz jego kluczowych potrzeb.

Zależy nam na tym, by cały proces inwestycyjny w projekcie pierwszej elektrowni jądrowej w Polsce był od samego początku prowadzony w sposób transparentny, odpowiedzialny i w dialogu z interesariuszami, w tym przede wszystkim z włodarzami i społecznością lokalną - mówi Tomasz Stępień, Prezes Zarządu Polskich Elektrowni Jądrowych.

Spółka zobowiązała się też do kontynuacji działań informacyjnych i edukacyjnych związanych z realizowanym projektem w tym m.in. organizacji spotkań informacyjnych dla mieszkańców gmin lokalizacyjnych i ościennych. Pierwsze takie spotkanie odbędzie się 2 kwietnia w Słajszewie.

Jeszcze w tym miesiącu PEJ złoży też do Generalnej Dyrekcji Ochrony Środowiska Raport o oddziaływaniu na środowisko, na podstawie którego w grudniu ubiegłego roku spółka wskazała lokalizację „Lubiatowo-Kopalino”, jako preferowane miejsce posadowienia pierwszej w Polsce elektrowni jądrowej.


Czytaj również:

Komentarze

  • Falko nine six mc REMONTY SILNIKÓW LUZINO21.03.2022 21:54:24

    i dobrze budowac atomufke i to szypko a wy tam pszy tym stole sie nie interesujcie to nic nie popsujecie to jest projekt naszego zondu nie wasz i nie wasz sprawa robotom sie zajmijcie uzendy otfuszcie kowidu jusz nie ma

    1 0 + odpowiedz

    • Irek23.03.2022 10:28:34

      O matko, dla niektórych ojczysty język jest zbyt trudny. Tego się nie da przeczytać aż oczy bolą.

      1 0 + odpowiedz

  • Jan motyl 19.03.2022 21:50:54

    Siedzi towarzystwo w maskach, ciężko się oddycha jak tam się skupić nad tematem atomówki.

    1 0 + odpowiedz

  • Jerzy Lipka19.03.2022 19:15:45

    Kto przeciw atomowi protestuje ten ruski węgiel do Polski pompuje! Nie dla rusko- niemieckich sługusów

    3 0 + odpowiedz

  • Jerzy Lipka19.03.2022 19:10:32

    Tak dla atomu Nie dla Gazpromu!

    2 1 + odpowiedz

  • Aster19.03.2022 08:38:43

    O ile fermy wiatrowe to realny pomysł, który powoli powstaje, o tyle nie napalalbym się na elektrownie w Lubiatowie. Teraz to wszystko działania pod publikę, łącznie z działaniami powiatu, które w przypadku ewentualnej budowy, będą jedynie swiadkami powstawania. Budżet taka inwestycje i decycje to sprawa centralna, poza realiami powiatu, który może tam jedynie chodniki wytyczyć. Taka jest smutna prawda.

    5 1 + odpowiedz

  • GM Choczewo.18.03.2022 18:20:43

    Nie dla atomu GM Choczewo.

    5 9 + odpowiedz

    • Choczewiaki18.03.2022 19:34:20

      Boimy się prądu, prąd kopie. Wolimy siedzieć przy świeczkach.

      8 0 + odpowiedz

  • Kuba18.03.2022 17:41:34

    Tłuste koty po obu stronach stołu

    5 4 + odpowiedz

  • koszmar18.03.2022 15:59:13

    Wiesiek nie baw sie telefonem bo znowu nic nie bedziesz wiedział o czym była mowa

    9 0 + odpowiedz

Stop Hejt Nie hejtuj, pisz kulturalnie i zgodne z prawem komentarze!
Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij "zgłoś nadużycie".
Klikając "dodaj", akceptujesz regulamin portalu

KOMUNIKAT Wykorzystujemy pliki cookies, aby nasz serwis lepiej spełniał Państwa oczekiwania. Można zablokować zapisywanie cookies, zmieniając ustawienia przeglądarki.

ZAMKNIJ