18.01.2022 13:00 36 AB/TTM COVID-19

'Wciąż jesteśmy o krok za wirusem' - trwa walka z pandemią

Fot. Daniel Zaputowicz/TTM

'Wciąż jesteśmy o krok za wirusem. Nie do końca wiemy jak wirus się zachowa' - mówi Paweł Grzesiowski, ekspert Naczelnej Rady Lekarskiej ds. walki z Covid-19. We wtorek (18 stycznia) ministerstwo poinformowało o 19 652 nowych przypadkach zakażenia koronawirusem, zmarło 377 osób, a prawie 300 z nich to osoby niezaszczepione.

Panuje bardzo duży wzrost zakażeń na Covid-19. Średnia liczba potwierdzonych zakażeń obliczona na podstawie ostatnich siedmiu dni wzrosła do prawie 16 tys. Problemem jest także fala omikronu, która napływa do Polski.

Wszyscy myśleliśmy, że to fala Delta będzie tą, która zrobi bardzo dużo złego, a potem będzie około 5 miesięcy spokoju. Omikron przychodzi bardzo szybko po fali Delty, a problem polega na tym, że wirus bardzo szybko się zmienia. Mniejsza zjadliwość omikrona dotyczy osób, które mają odporność czyli zaszczepionych. Ktoś kto jest nieuodporniony, niezaszczepiony czy nie jest ozdrowieńcem może przechodzić omikron bardzo ciężko - mówi Paweł Grzesiowski ekspert Naczelnej Rady Lekarskiej ds. walki z COVID-19.

We wtorek poinformowano także o 377 zgonach, prawie 300 z nich stanowią osoby niezaszczepione.

Szczepionki działają przez określony czas, po ich podaniu powstają przeciwciała które naturalnie po czasie opadają. Ludzie zapomnieli o tym, że szczepionki działają przez pewien czas, a także zapominają o tym, że one ratują życie i zdrowie, ale działają przeciwko zakażeniom. Niestety wobec szczepionek narosły bardzo duże oczekiwania, przede wszystkim takie, że dwie dawki będą działać raz na zawsze, chociaż my od początku mówiliśmy, że może się to nie udać. Poza tym wirus się zmienia. Zapomnieliśmy także, że musimy pamiętać o maseczkach i innych środkach obronnych które zapobiegają zakażeniom - dodaje lekarz.

Jak mówią eksperci, szczepionki oraz zachowanie wszelkich zasad bezpieczeństwa są jedyną bronią w walce z wirusem.

Cała rozmowa z Pawłem Grzesiowskim będzie dostępna na antenie Twojej Telewizji Morskiej w środę (19 stycznia) o godzinie 18:40, natomiast w internecie w czwartek (20 stycznia) o godzinie 9:00


Czytaj również:

Trwa Wczytywanie...