26.11.2021 10:10 0 Materiał partnera

Czosnek niedźwiedzi – skarbnica zdrowia z własnego ogrodu

Czosnek niedźwiedzi (Allium ursinum) to roślina, o której przypomnieliśmy sobie parę lat temu, mimo że w medycynie ludowej jest znana od bardzo dawna. W Polsce występuje w liściastych, wilgotnych lasach i jest objęty częściową ochroną. Nie jest to jednak przeszkoda, by skorzystać z licznych właściwości leczniczych aromatycznych liści. Czosnek niedźwiedzi można wyhodować na własnej działce, a nawet w donicy na balkonie. Zobacz, jak łatwo wzbogacić swoją dietę w warzywo o znakomitych walorach prozdrowotnych.

Cenne właściwości i zastosowanie

Czosnek niedźwiedzi swoją nazwę zawdzięcza właśnie niedźwiedziom. Zwierzęta obudzone z zimowego snu, szukają i zjadają liście czosnku, by uzupełnić niedobory składników odżywczych i szybko przywrócić sobie pełnię formy. Już w średniowieczu był w stałym użyciu medyków i zielarek. Stosowano go na trudno gojące się rany, owrzodzenia, bóle stawów. Teraz, po dokładnej analizie składu, wiemy, że czosnek niedźwiedzi działa na znacznie więcej dolegliwości. W tej niepozornej roślinie kryje się ogromna ilość związków siarkowych wzmacniających odporność i pomocnych przy zwalczaniu infekcji przez działanie bakteriobójcze i wirusobójcze. Czosnek niedźwiedzi podobnie jak jego bardziej popularny kuzyn jest uznawany za naturalny antybiotyk i działają odtruwająco na organizm. W chwili obecnej czosnek niedźwiedzi jest na pierwszym miejscu pod względem ilości cennych dla zdrowia związków siarki, wśród roślin europejskich. Do dobroczynnych właściwości czosnku niedźwiedziego należy także hamowanie rozwoju komórek nowotworowych, zwłaszcza w przewodzie pokarmowym oraz pozbyciu się toksyn z organizmu. Ponadto zjadanie czosnku korzystnie wpływ na układ krążenia, wspomaga trawienie, łagodzi reumatyzm, poprawia stan skóry, włosów i paznokci. Porcja liści czosnku niedźwiedziego zawiera wartościowe żelazo, enzymy i aminokwasy pomocne przy kuracji regenerującej po chorobach oraz w leczeniu anemii. Czosnek niedźwiedzi to roślina, której liście wykorzystuje się na wiele sposobów. Można spożywać je świeże, gotowane, suszone. Bardzo przyjemny, lżejszy od zwykłego czosnku, aromat jest doskonałym dopełnieniem potraw. Wspaniale komponuje się z innymi smakami, kapitalnie sprawdza się w marynatach, sałatkach, sosach i dipach. Czosnek niedźwiedzi jest lepiej strawny, mniej szkodzi wątrobie.

Jak można wyhodować czosnek niedźwiedzi

Drogi do uzyskania własnego czosnku niedźwiedziego są dwie. Pierwsza to nasiona wysiewane na przełomie października i listopada- roślina rozwija się wiosną w roku następnym, druga cebulki sadzone późnym latem i wczesną jesienią. Czosnek niedźwiedzi preferuje zacienione miejsca w pobliżu małych drzewek lub krzewów. Najlepiej rozwija się na wilgotnych i lekko kwaśnych glebach . Głębokość umieszczania sadzonek to 2-5 cm pod powierzchnię gruntu. Zioło to nie jest trudne w uprawie, więc uważaj, aby nie zarosło innych roślin. W idealnych warunkach czosnek niedźwiedzi rozprzestrzenia się bardzo szybko, tworząc całe kobierce. Oczywiście jeśli mamy dość wolnej przestrzeni o odpowiednich warunkach, może to być ciekawa naśladująca las aranżacja.

Jak zbierać i przechowywać czosnek niedźwiedzi

Wysiany lub zasadzony czosnek niedźwiedzi zaczyna pokazywać swoje listki już w marcu, a w kwietniu i maju osiąga pełnię swoich leczniczych właściwości. Aromatyczne ziele zbieramy, przycinając liście nad ziemią, koniecznie, zanim roślina wyda kwiaty, zawierające substancje trujące. Roślina szybko się regeneruje i odrasta, a jej żywotność się wydłuża. Ostatni zbiór prowadzi się zazwyczaj na początku maja. Później, zapylona przez trzmiele roślina zamiera, by wybudzić się znów wiosną. Przypominajcie konwalie, zielone liście czosnku można przechowywać w lodówce lub chłodnym pomieszczeniu. Z powodzeniem można je siekać i mrozić. Suszona wersja niestety traci nieco na wartości, stanowi jednak nadal pyszną przyprawę do wielu dań.

Więcej informacji na temat czosnku niedźwiedziego znajdziesz:

https://www.rynek-rolny.pl/artykul/zachecamy-do-uprawa-czosnku-niedzwiedziego-aromatycznej-i-zdrowej-przyprawy.html

https://www.rynek-rolny.pl/artykul/nasiona-czosnku-niedzwiedziego-opis-zasady-siewu-i-zbioru.html


Czytaj również: