18.09.2021 18:35 0 Kwt

Dni Otwarte Funduszy Europejskich także w powiecie wejherowskim

fot. TTM

W sobotę (18 września) wystartowała 8. edycja Dni Otwartych Funduszy Europejskich. W wydarzenie zaangażował się także powiat wejherowski.

Powiat wejherowski bierze udział w Dniach Otwartych Funduszy Europejskich, które rozpoczęły się 17 września, a zakończą 19 września o godzinie 15:00.

Weekend Funduszy Europejskich to wydarzenie organizowane praktycznie w całej Polsce. Jako powiat wejherowski także przystąpiliśmy do wydarzenia, bo także sięgamy po fundusze europejskie i to skutecznie od 2004 roku. W weekend postanowiliśmy otworzyć książnicę prof. Gerarda Labudy. Jest to najnowsza inwestycja z zakresu kultury i jedyna inwestycja dofinansowana ze środków unijnych z dziedziny kultury – wyjaśnia Jacek Thiel, wicestarosta wejherowski.

Każdy chętny może odwiedzić Książnicę prof. Gerarda Labudy w Wejherowie, gdzie przygotowano wystawę stałą pt. „Historia Kaszubów wg. prof. Gerarda Labudy”.

Kim są Kaszubi? Gdzie leży stolica Kaszub? Co stanowi o tożsamości Kaszubów? Jakimi językami się posługują? I… kim dla Kaszub był Gerard Labuda? Na te oraz wiele innych pytań znajdziecie Państwo odpowiedź, zwiedzając wystawę w Książnicy profesora Gerarda Labudy, gdzie historia Kaszub opowiedziana jest z perspektywy jej rdzennych mieszkańców – czytamy na stronie dniotwarte.eu.

Kolejna wystawa czasowa to „Malarski pamiętnik” autorstwa Leona Bieszke oraz "Testament prof. Gerarda Labudy. Wypełnienie woli". Na wszystkie wystawy wstęp jest darmowy.

Od 2004 roku powiat wejherowski jako samorząd pozyskał prawie 200 mln złotych na różne projekty. Były to projekty i edukacyjne, i związane z transportem, z rozbudową sieci dróg. Dzisiaj tych środków nie ma już dla powiatu, korzystamy ze środków rządowych, natomiast wcześniej była możliwość pozyskiwania takich funduszy na układy drogowe i to wówczas się działo. Powiat te środki pozyskiwał. Na rozwój szkolnictwa branżowego uzyskaliśmy ponad 30 mln złotych, dzięki czemu udało się rozbudować nasze szkoły branżowe, zbudować nowoczesne pracownie, także skorzystała na tym nasza młodzież. Najwięcej środków pozyskaliśmy na projekty miękkie, związane z rynkiem pracy – dodaje Jacek Thiel.

W niedzielę (19 września) Książnica prof. Gerarda Labudy w Wejherowie będzie otwarta w godzinach od 10:00 do 15:00.

fot. TTM fot. TTM fot. TTM fot. TTM fot. TTM fot. TTM fot. TTM


Czytaj również:

Trwa Wczytywanie...

Chcesz przeczytać więcej?

Wyłącz adblocka.

Dziękujemy :)


ODBLOKUJ NADMORSKI24