14.09.2021 08:43 0 mat.pras. Artykuł sponsorowany

Jak przechowywać żywność w lodówce?

mat. pras.

Zimno pomaga zachować świeżość żywności na dłużej i spowalnia rozwój mikroorganizmów chorobotwórczych, nie zmieniając przy tym właściwości żywności. Temperatura wewnątrz lodówki powinna wynosić około 4ºC, choć nie będzie ona taka sama w całym urządzeniu. Jest to kwestia, którą należy wziąć pod uwagę przy przechowywaniu żywności, ponieważ nie wszystkie półki mają identyczną temperaturę i nie wszystkie produkty żywnościowe wymagają takich samych warunków. W artykule wyjaśniono, hur länge håller korv i frysen, czym różnią się poszczególne strefy lodówki i jakie wymagania temperaturowe mają poszczególne grupy żywności.

Różne strefy lodówki

Przy wkładaniu żywności do lodówki należy kierować się tą samą zasadą, co w przypadku spiżarni, tzn. żywność zakupiona później powinna być umieszczana z tyłu, a starsza z przodu. W ten sposób najdłużej przechowywana żywność jest spożywana w pierwszej kolejności.

• Dolna strefa. Jest to najzimniejsza strefa lodówki i jest zarezerwowana dla żywności, która wymaga niższej temperatury chłodzenia, takiej jak ryby i mięso. Należy je zabezpieczyć i umieścić w zamkniętych pojemnikach lub owinąć, aby zapobiec wylewaniu się soków.

• Szuflady. Owoce i warzywa powinny być przechowywane w dolnych szufladach. Należy je wyjąć z torby, aby zapobiec ich zaparowaniu i tym samym szybszemu zepsuciu.

• Strefa środkowa. Temperatura w tej części wynosi zazwyczaj około 4ºC do 5ºC. W tym miejscu należy umieścić żywność, która wymaga mniejszego chłodzenia oraz taką, która na etykiecie ma informację "Po otwarciu przechowywać w lodówce". W tej strefie zwykle umieszcza się produkty mleczne i wędliny.

• Górna strefa. Podobnie jak drzwi, jest to najmniej zimna część lodówki. Nadaje się do przechowywania żywności, która wymaga mniejszego chłodzenia, np. jajka lub żywność pakowana.

• Drzwi lodówki. Jest to najmniej zimny obszar lodówki. Produkty spożywcze, które wymagają mniejszego chłodzenia, takie jak napoje, masło, dżemy lub żywność pakowana, powinny być umieszczone na jej półkach.

Warto wiedzieć, że nie wszystkie produkty spożywcze wytrzymują w optymalnych warunkach taką samą liczbę dni w lodówce.

• Świeże ryby i mięso mielone: dwa dni

• Mleko (otwarte: trzy do czterech dni)

• Gotowane mięso i ryby: dwa do trzech dni

• Gotowane warzywa: cztery dni

• Otwarte przetwory: cztery do pięciu dni

• Jaja: dwa do trzech tygodni

Inne środki zapewniające bezpieczne przechowywanie w lodówce

Utrzymywanie lodówki w czystości jest również kluczem do poprawy bezpieczeństwa i jakości żywności. Wnętrze (ściany, półki i szuflady) można wyszorować czystą gąbką i ciepłą wodą z mydłem. Następnie należy je spłukać czystą wodą i osuszyć papierowymi ręcznikami lub czystą ściereczką. Szczególną uwagę należy zwrócić na uchwyt lodówki, czyli część, która jest najczęściej dotykana rękami w ciągu dnia. Ważne jest również, aby sprawdzać żywność co najmniej raz w tygodniu i wyrzucać jedzenie, które mogło się zepsuć. W tym celu należy sprawdzić datę przydatności do spożycia oraz datę ważności. Ważne jest również, aby nie wkładać gorących potraw do lodówki. Najpierw należy je schłodzić nie dłużej niż przez godzinę.  


Czytaj również:

Chcesz przeczytać więcej?

Wyłącz adblocka.

Dziękujemy :)


ODBLOKUJ NADMORSKI24