25.07.2021 13:15 4 Kwt/UM Gdynia

Gdynia: Strażnicy miejscy będą walczyć z brawurową jazdą na hulajnodze

fot. Marcin Mielewski/gdynia.pl

Strażnicy miejscy zajmą się problemem brawurowej jazdy na hulajnodze. Trwa proces legislacyjny nowego rozporządzenia MSWiA, które nada mundurowym uprawnienia do nakładania mandatów za niebezpieczną i zbyt szybką jazdę hulajnogami.

Projekt nowego rozporządzenia Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji, które po znajduje się na etapie opiniowania.

Jeśli wszystko zakończy się pomyślnie, strażnicy miejscy i gminni w całym kraju będą mogli wkrótce karać mandatami tych, którzy będą stwarzać zagrożenie podczas kierowania hulajnogą. Projekt rozporządzenia uwzględnia też jazdę rowerem czy innymi urządzeniami transportu osobistego i wspomagającymi ruch – informuje gdyński urząd.

Mandat będzie groził między innymi za złamanie nowych przepisów, które zaczęły obowiązywać 20 maja tego roku. Hulajnogi stały się pojazdami, które muszą poruszać się po drodze rowerowej lub ulicy, a jedynie w szczególnych przypadkach po chodniku. Maksymalna dopuszczalna prędkość to 20 kilometrów na godzinę, a na chodniku - zbliżona do prędkości pieszego.

Egzekwowaniem nowego prawa zajmą się strażnicy.

  • Niestety, piesi często skarżą się na to, że użytkownicy hulajnóg jeżdżą niebezpiecznie, w ryzykowny sposób, poruszając się po chodnikach i z tym musimy się zmierzyć – mówi o propozycji nadania nowych uprawnień komendant Straży Miejskiej w Gdyni, Andrzej Bień.

Obecnie gdyńscy strażnicy starają się pouczać i edukować na temat obowiązujących przepisów.

  • Mamy sytuację, w której przepisy jasno określają, w jaki sposób hulajnogi mogą być wykorzystywane i w jakim miejscu powinny się znajdować w różnych okolicznościach. Już podjęliśmy, szczególnie w centrum miasta, działania prewencyjne, żeby ostrzegać i informować ich użytkowników o tym, że powinni korzystać z dróg rowerowych lub jezdni, jeśli jest ograniczenie prędkości do 30 kilometrów na godzinę. Realizujemy te działania w ramach naszych codziennych zadań. Dalszym krokiem będzie już wyciąganie poważniejszych konsekwencji. W przypadku rowerzystów widzimy już sporą poprawę, sporo osób jeździ po ulicach – zauważa komendant Straży Miejskiej w Gdyni.

Gdynia w tym roku rozpoczęła podpisywanie porozumień z operatorami elektrycznych hulajnóg, dzięki którym na terenie miasta zostaną wyznaczone specjalne miejsca na postój tych pojazdów, a sami operatorzy będą zachęcać użytkowników do korzystania z nich.


Czytaj również:

Trwa Wczytywanie...

Chcesz przeczytać więcej?

Wyłącz adblocka.

Dziękujemy :)


ODBLOKUJ NADMORSKI24