25.07.2021 12:13 4 Kwt/mat.prasowe

Aplikacja mObywatel ułatwia wakacyjne podróże

mat.prasowe

Z aplikacji mObywatel korzysta już 4 329 491 osób. Wiele z nich nazywa ją cyfrowym portfelem na dokumenty. Aplikację można pobrać za darmo ze sklepów Google Play lub App Store, jest w pełni bezpieczna.

Najważniejszym udogodnieniem, które zapewnia nasza aplikacja jest możliwość szybkiego i wygodnego potwierdzenia swojej tożsamości. W mObywatelu znajdziemy odzwierciedlenie danych z dowodu osobistego. Dzięki temu mObywatel zastępuje tradycyjny dowód osobisty w wielu życiowych sytuacjach – tłumaczy minister Adam Andruszkiewicz, sekretarz stanu w Kancelarii Premiera. - Aplikacją możemy się wylegitymować m.in. podczas kontroli biletów w pociągu, odbierając list polecony na poczcie, w sklepie, w recepcji, w przychodni, w hotelu, ale i przy korzystaniu z innych usług.

Dane w mObywatelu biorą się z rejestrów państwowych (Rejestru PESEL i Rejestru Danych Osobistych). Jest to możliwe dzięki profilowi zaufanemu (PZ), który jest konieczny do uruchomienia aplikacji.

Dzięki profilowi zaufanemu - dane zapisane w telefonie są zaszyfrowane i podpisane certyfikatem.

Nawet po zgubieniu telefonu dane są bezpieczne — chroni je nie tylko zaszyfrowany zapis, ale też zabezpieczenie blokadą telefonu oraz hasło, które wybieramy przy aktywacji aplikacji – mówi minister Adam Andruszkiewicz.

Aplikacja mObywatel nie zastępuje okazania dowodu osobistego lub paszportu na lotniskach, u notariusza, w bankach, czy podczas rejestracji karty SIM. Z mObywatela nie skorzystamy też, jeśli nasz dowód osobisty jest nieważny.

Tworząc naszą aplikację myślimy nad tym, aby była jak najbardziej użyteczna, aby odpowiadała na potrzeby i oczekiwania Polaków. Bo to właśnie z myślą o naszych użytkownikach staramy się ją stale ulepszać – mówi minister Adam Andruszkiewicz. – Szybko rosnąca liczba Polaków korzystających z naszej aplikacji mObywatel to najlepszy dowód na jej jakość i użyteczność – dodaje.

W swoim cyfrowym portfelu znajdziemy też mPrawo Jazdy - cyfrowy dokument z odwzorowaniem uprawnień do prowadzenia pojazdów; mPojazd, czyli odzwierciedlenie danych z dowodu rejestracyjnego, polisy OC i karty pojazdu, licznik punktów karnych; Unijny Certyfikat COVID, czyli zaświadczenie o byciu zaszczepionym, które ułatwia podróżowanie po Unii Europejskiej; bilety kolejowe - W mObywatelu można wyświetlić bilety zakupione w systemie PKP Informatyka: www.bilkom.pl lub bilet.wielkopolskiebilety.pl; eRecepty - dzięki nim będąc w aptece, wystarczy tylko wybrać w telefonie, którą e-receptę chcemy zrealizować i pokazać farmaceucie ekran telefonu z wyświetlonym kodem QR. W aplikacji znajduje się również Karta Dużej Rodziny (mKDR), czyli popularny system zniżek i uprawnień dla rodzin "3+" - zarówno w instytucjach publicznych, jak i w firmach prywatnych.

Dzieci i młodzież mogą korzystć z mLegitymacji szkolnej/studenckiej - to tak samo ważne dokumenty jak tradycyjne legitymacje – upoważniają do zniżkowych przejazdów, wejść do kin, czy teatrów.

Więcej informacji o aplikacji znajduje się na stronie na gov.pl/mobywatel


Czytaj również:

Trwa Wczytywanie...

Chcesz przeczytać więcej?

Wyłącz adblocka.

Dziękujemy :)


ODBLOKUJ NADMORSKI24