24.06.2021 09:30 0 mat.pras. Artykuł sponsorowany

Zbiór faktów o występach kadry Polski w piłce nożnej

Fot. mat.pras.

Piłka nożna przyciąga na całym świecie setki milionów fanów czy to przed telewizorami czy na trybunach. Nie wiemy ilu fanów na całym świecie posiada kadra Biało-czerwonych, ale wiemy, że kiedykolwiek by nasze Orły nie grały, zawsze mogą liczyć na doping całego naszego blisko 38-milionowego kraju. I z myślą o tych kibicach serwis najlepsibukmacherzy.pl przygotował zestawienie ciekawostek o Reprezentacji Polski w piłce nożnej. Zapraszamy do lektury!

1. Tysiąc na horyzoncie

W 2020 roku opublikowano zestawienie wszystkich kadrowiczów, którzy kiedykolwiek wystąpili choć w jednym oficjalnym spotkaniu reprezentacji Polski. Wówczas licznik piłkarzy zatrzymał się na liczbie 943. W ciągu kilku najbliższych lat grono kadrowiczów reprezentujących biało-czerwone barwy z pewnością przekroczy magiczną barierę tysiąca piłkarzy. Ciekawe, kto będzie piłkarzem nr 1000?

2. Jedyny powołany Polak, który nie wystąpił na MŚ 2002

Bramkarz RKS-u Radomsko, Adam Matysek, był jedynym kadrowiczem Polski na Mistrzostwach Świata 2002 w Korei Południowej i Japonii, który nie pojawił się na boisku. Kadra Jerzego Engela na turnieju liczyła 23 piłkarzy i 22 z nich wystąpiło choć kilka minut. Mimo to RKS Radomsko znalazło się w ekskluzywnym gronie klubów, mogących pochwalić się obecnością swojego piłkarza na Mundialu.

3. Prawdziwy postrach polskiej kadry

Ferenc Puskás był napastnikiem, który wyjątkowo lubił grać przeciwko Reprezentacji Polski. Legendarny reprezentant Węgier i Hiszpanii (grał dla obu drużyn narodowych), zdobył w pięciu meczach reprezentacyjnych przeciwko Polsce aż 8 bramek. Na drugim miejscu w tej klasyfikacji znajdują się Sándor Kocsis (4 mecze przeciwko Polsce, 6 goli) oraz Gary Lineker (5 występów z Polską, 6 bramek).

4. Najdroższy debiutant

Krzysztof Piątek zadebiutował w Reprezentacji Polski 11 września 2018 roku. Został tym samym najdroższym piłkarzem, posiadającym najwyższą wartość rynkową, w momencie pierwszego powołania do kadry. Portal Transfermarkt wycenił wówczas przed debiutem El Pistolero na 4 mln euro, zaś po zakończonym zgrupowaniu na 15 mln euro. To największa różnica ceny zawodnika w historii reprezentacji Polski. Z kolei debiutantem, który posiadał najwyższą wartość rynkową przed pojawieniem się w biało-czerwonych barwach był Bartłomiej Drągowski (15 mln euro).

5. Pięć największych sukcesów

Reprezentacja Polski w piłce nożnej może pochwalić się pięcioma, najważniejszymi sukcesami w historii jej istnienia. Raz, na wielkim turnieju, Polska sięgała po najwyższe trofeum. W 1972 roku drużyna Kazimierza Górskiego wygrała Igrzyska Olimpijskie w Monachium, pokonując w finale Węgrów 2:1. Do powtórki tego sukcesu było blisko w 1976 i 1992 roku. Polska uznawała wówczas wyższośc rywali w finale. Do olimpijskich sukcesów można doliczyć jeszcze dwa medale na MŚ - z 1974 i 1982 roku.

6. Mecz na wodzie

To potoczne określenie spotkania pomiędzy Reprezentacją Polski i Reprezentacją RFN, które odbyło się 3 lipca 1974 roku w Niemczech. Murawa stadionu we Frankfurcie nad Menem była w opłakanym stanie. Przed meczem miała miejsce obfita ulewa, której skutków nie udało się usunąć. Ze względu na napięty terminarz, spotkanie półfinału Mistrzostw Świata postanowiono rozegrać za wszelką cenę, mimo niekorzystnych warunków pogodowych. Mecz zakończył się wynikiem 0:1 dla Republiki Federalnej Niemiec, która awansowała do finału.

7. To był najlepszy rok dla reprezentacji

2019 rok był najlepszym, biorąc pod uwagę tylko współczesną historię reprezentacji, pod względem zdobytej średniej punktów na mecz. Podopieczni Jerzego Brzęczka w 2019 roku rozegrali 10 meczów, z czego 8 zakończyło się zwycięstwem biało-czerwonych, padł jeden remis, a raz schodziliśmy z boiska jako przegrani. Drugim w kolejności udanym rokiem był 2005. Polska kadra rozegrała wówczas 14 meczów, wygrała 11 z nich, raz zremisowała i poniosła 2 porażki.

8. O tych latach... najlepiej zapomnieć

Od początku rozgrywek reprezentacyjnych aż w 23 latach kalendarzowych Reprezentacja Polski nie potrafiła odnieść zwycięstwa. W większości były to zamierzchłe lata, w których rozgrywano niewielką liczbę spotkań (czasami jeden mecz, rzadziej dwa, bądź trzy). Zanotowano jednak przypadki nieco bardziej współczesne, np. rok 1983. Polacy czterokrotnie, w tamtym roku, wybiegali na boisko, dwukrotnie zremisowali, a 2 razy mecz przegrywali. Podobnie było w roku 1976, czy 1972. Wtedy również Reprezentacja Polski nie odniosła żadnego zwycięstwa.

9. Drugi debiutant w historii tego klubu

25 lat musieli czekać kibice obecnego wicemistrza Polski i zdobywcy Pucharu Polski, Rakowa Częstochowa, na obecność seniorskiego reprezentanta Polski w kadrze swojej drużyny. Obrońca częstochowskiej drużyny, Kamil Piątkowski, jest drugim polskim zawodnikiem w historii Rakowa, który zadebiutował w kadrze Polski, broniąc jednocześnie barw drużyny spod Jasnej Góry. Pierwszym takim zawodnikiem w stuletniej historii Rakowa był obrońca, Paweł Skrzypek, który zadebiutował w kadrze w 1996 roku.

Nie chcielibyśmy być w skórze Adama Matyska, który jako jedyny z zawodników powołanych na MŚ 2002, przesiedział je całe na ławce. Dla kadry jednak liczy się dobro wspólne i współpraca drużynowa. Indywidualności, choć ważne, nie zawsze dają gwarancję sukcesu.


Czytaj również: