13.06.2021 09:00 4 NW/mat.pras.

Ponad 42 mln składek umorzono w ramach 'Tarczy antykryzysowej'

zdj. ilustracyjne, źródło:pixabay.com

W ramach „Tarczy antykryzysowej 9.0” umorzono ponad 42 mln zł składek. Do pomorskich przedsiębiorców trafiło też ponad 36 milionów wypłaconych świadczeń postojowych.

Tarcza antykryzysowa pozwoliła przedsiębiorcom ze wskazanych w rozporządzeniu branż uzyskać prawo zwolnienia ze składek za marzec i kwiecień lub sam kwiecień 2020 roku.

Na podstawie przepisów przedsiębiorcy mogą też wystąpić o zwolnienie z obowiązku opłacania składek: za grudzień 2020 r. I styczeń 2021 r., za styczeń 2021 r. Lub za luty 2021r. – mówi Krzysztof Cieszyński, regionalny rzecznik prasowy województwa pomorskiego.

Wnioski o nazwie RDZ-B7 można składać za pośrednictwem Platformy Usług Elektronicznych ZUS (PUE) do 30 czerwca.

Na podstawie nowej odsłony tarczy przedsiębiorcy mogą dotrzymać świadczenie postojowe od jednego, maksymalnie do pięciu razy, przy czym liczba przysługujących świadczeń jest pomniejszana o już otrzymane. Wnioski o to świadczenie można złożyć najpóźniej w ciągu 3 miesięcy od zniesienia stanu epidemii.

Z „Tarczy 9.0” mogą skorzystać przedsiębiorcy z 62 branż, którzy odczuli negatywne skutki COVID-19. Nowo objęci wsparciem są m.in. przedsiębiorcy, którzy prowadzą salony kosmetyczne, fryzjerskie, sklepy meblowe, budowlane, a także handel detaliczny w galeriach handlowych. O wsparcie mogą występować przedsiębiorcy, którzy działali przed listopadem 2020 roku, a na 31 marca 2021 r. prowadzili przeważającą działalność oznaczoną jednym z kodów PKD wskazanych w rozporządzeniu – informuje Cieszyński.

Umorzenie składek i ponowne postojowe z ZUS przysługuje, gdy nastąpił spadek przychodu o co najmniej 40 proc. Porównuje się przychód w jednym z dwóch miesięcy poprzedzających złożenie wniosku, do przychodu z miesiąca poprzedniego albo z analogicznego miesiąca roku poprzedniego lub z lutego bądź września 2020 r.

Do tej pory w ramach wszystkich odsłon „Tarczy Antykryzysowej” pomorskie oddziały ZUS udzieliły wsparcia w łącznej kwocie przekraczającej 1,442 mld zł.


Czytaj również:

Trwa Wczytywanie...

Chcesz przeczytać więcej?

Wyłącz adblocka.

Dziękujemy :)


ODBLOKUJ NADMORSKI24