02.05.2021 10:24 2 WH/mat.pras.

Po majówce ruszy nowa ‘Tarcza antykryzysowa’

Zdjęcie ilustracyjne, źródło:pixabay.com

Od wtorku (4 maja) startuje nowa odsłona „Tarczy Antykryzysowej”, która zakłada m.in. możliwość zwolnienia z opłacania składek za marzec i kwiecień 2021 roku dla przedsiębiorców.

Aby skorzystać z ulgi, należy złożyć wniosek o nazwie RDZ-B7 z a pośrednictwem Platformy Usług Elektronicznych ZUS (PUE). Czas jest do końca czerwca.

Jeśli firma ma obowiązek samodzielnego sporządzania dokumentacji rozliczeniowej, to w tym terminie musi dostarczyć również dokumenty rozliczeniowe za marzec i kwiecień. Wnioski złożone do 30 kwietnia 2021 r., ZUS rozpatrzy na podstawie przepisów „Tarczy Antykryzysowej” 8.0 – informuje Krzysztof Cieszyński, regionalny rzecznik prasowy województwa pomorskiego.

Od wtorku (4 maja) przedsiębiorcy określonych branż będą mogli wystąpić również o zwolnienie z obowiązku opłacania należności z tytułu składek: albo za grudzień 2020 r. i styczeń 2021 r., albo za styczeń 2021 r., albo za luty 2021 r. Natomiast ci, którzy zdążyli już opłacić składki za ten okres, będą mogli uzyskać ich zwrot. Ponadto istnieje możliwość pięciokrotnego otrzymania świadczenia postojowego.

Z nowej tarczy będą mogli skorzystać przedsiębiorcy, którzy prowadzą m.in. salony kosmetyczne, fryzjerskie, sklepy meblowe, budowlane, a także handel detaliczny w galeriach handlowych.

Umorzenie składek i ponowne postojowe z ZUS przysługuje firmom, które zanotowały spadek przychodu o co najmniej 40 proc. Ten warunek weryfikuje się, porównując przychód w jednym z dwóch miesięcy poprzedzających złożenie wniosku do przychodu z miesiąca poprzedniego albo z analogicznego miesiąca roku poprzedniego, albo z września 2020 r. Nowością jest możliwość porównania przychodu do sytuacji z lutego 2020 roku, czyli okresu sprzed pandemii – dodaje Cieszyński.

Dotychczas w ramach wszystkich odsłon Tarczy Antykryzysowej oddziały ZUS w Gdańsku i Słupsku udzieliły wsparcia w łącznej kwocie przekraczającej 1 mld 356 mln złotych.


Czytaj również:

Trwa Wczytywanie...

Chcesz przeczytać więcej?

Wyłącz adblocka.

Dziękujemy :)


ODBLOKUJ NADMORSKI24