29.04.2021 09:55 0 mat.pras. Artykuł sponsorowany

Jakie zastosowanie ma Skala Tannera i jak wygląda badanie?

Fot. mat.pras.

Obecnie jedną z najczęściej wykorzystywanych miar w medycynie przy badaniu dojrzałości u młodych osób jest Skala Tannera. Zwykle stosuje się ją w trakcie przeprowadzania okresowych badań bilansowych. Ma na celu ocenić na podstawie wzrostu, budowy ciała i cech morfologicznych stopień rozwoju fizycznego u dzieci i młodzieży. W ten sposób dużo łatwiej można wykryć ewentualne niedoskonałości i rozpocząć odpowiednie działania.

Skala Tannera to narzędzie służące do oceny etapów dojrzałości płciowej młodych osób. Zwykle wykorzystują ją pediatrzy podczas bilansów, które odbywają się co 2 rok w pierwszych latach życia, a następnie co cztery aż do ukończenia 18 lat. W zależności od płci wytyczne są zróżnicowane. Zawsze jednak skupiają się na stopniu rozwinięcia narządów płciowych. Skala Tannera złożona jest 5 poziomów, z czego pierwszy to okres przed pokwitaniem, a ostatni pełną dojrzałością płciową.

Kiedy i w jakim celu wykorzystywana jest Skala Tannera?

Najczęstszym miejscem stosowania Skali Tannera są gabinety pediatryczne. To właśnie tam młode osoby powinny pojawić się od czasu do czasu, aby odbyć bilans. Mają one na celu monitorowanie rozwoju płciowego u młodzieży. Ułatwia to wczesne wykrycie wszelkiego rodzaju problemy związane z tym procesem. Jedną z najważniejszych kwestii są cechy morfologiczne, które doskonale pokazują, jakie zmiany zachodzą w danym momencie w organizmie. Stanowią zatem skuteczny sposób, aby sprawdzić ogólny rozwój dziecka.

Skala Tannera działa w wyjątkowo łatwy sposób i mieści się jedynie w 5 etapach aż do osiągnięcia pełnej dojrzałości. Ze względu na duże różnice płciowe powstały dwie wersje tego narzędzia. Pierwsza z nich to propozycja dla dziewczynek, zaś druga dla chłopców. W przypadku kobiet Skala Tannera ma głównie charakter wizualny. Z kolei u chłopców wykorzystywany jest orchidometr, czyli specjalistyczny przyrząd składający się z przynajmniej 12 owalnych i różnej wielkości struktur oraz sznurka.

Skala Tannera w odniesieniu do chłopców i dziewcząt

Kobiety i mężczyźni znacząco różnią się pod względem budowy ciała, dlatego podczas oceniania dojrzewania płciowego uwzględniane będą nieco inne wyznaczniki. U dziewczyn najważniejszą rolę odgrywa budowa gruczołów piersiowych oraz owłosienie w okolicy łonowej. Wystarczy jedynie analiza wzrokowa lekarza, aby ocenić, jak rozwija się dojrzewanie płciowe u pacjentki.

U nastoletnich chłopców Skala Tannera obejmuje głównie wielkość, jaki i budowę jąder, prącia, moszny czy też owłosienia. Do oceny niezbędne jest posiadanie orchidometr. Pozwala ono wykryć rozmiar jądra i prącia, a także pierwsze owłosienie. Korzystając z nich, z czasem włoski staną się mocniejsze, gęstsze i lekko zakręcone. W ostatnim etapie narządy płciowe wyglądają jak u dorosłego mężczyzny. Dodatkowo owłosienie często pojawia się też na udach. Niezależnie, od płci badania z użyciem Skali Tannera mają duże znaczenie, gdyż szybko wykryć ewentualny problem, co pozwoli szybko działać.


Czytaj również:

Trwa Wczytywanie...