28.04.2021 14:20 0 Czytelnik

Młodzież i seniorzy z powiatu puckiego pogłębili swoją wiedzę na temat ekologii

Fot. czytelnik

Kwiecień mija pod znakiem dni ekologicznych. To właśnie w tym czasie najwięcej mówi się o środowisku naturalnym. Dlatego szkoła w Mieroszynie przygotowała Konkurs Ekologiczny „Mokradła – Bielawskie Błota ciągają”. Młode, jak i starsze pokolenie poszerzyli wiedzę na ten temat.

Wydarzenie było udaną próbą zachęcenia juniorów i seniorów do zdobywania wiedzy dotyczącej piękna przyrody swojego najbliższego regionu. Zainspirowano uczestników do pogłębiania zainteresowań tymi cennymi, unikatowymi w skali europejskiej obszarami chronionymi. W inicjatywie wzięli udział uczniowie trzech szkół podstawowych (Mieroszyno, Jastrzębia Góra, Karwia) zlokalizowanych wokół rezerwatu „Bielawa” oraz obszarów Natura 2000:„Bielawskie Błota” i „Bielawa i Bory Bażynowe”.

W ramach integracji z tematyką ekologiczną zmierzyli się też pensjonariusze z domu seniora i domu pomocy społecznej w Pucku. Uczniowie z Mieroszyna korzystali z materiałów „Aktywnych Błękitnych z Gdańska m.in. szkolenie online czy oglądanie spektaklów na temat wykorzystania i zużycia wody. Ponadto pojaiwły się tematyczne lekcje i konkursy szkolne. W przygotowania merytoryczne wszystkich uczestników zaangażowała się też Błękitna Szkoła we Władysławowie. Bogate i atrakcyjne materiały edukacyjne w formie dostosowanych dla uczniów i seniorów (ok.100 uczestników) prezentacji multimedialnych, wsparciem merytorycznym oraz organizacją warsztatów dedykowanych do konkursu, zajęli się pracownicy Błękitnej Szkoły i Nadmorskiego Parku Krajobrazowego.

Fot. czytelnik Fot. czytelnik Fot. czytelnik Fot. czytelnik Fot.czytelnik

Warsztaty on-line na temat walorów przyrodniczych rezerwatu „Bielawa” oraz znaczeniu mokradeł w przyrodzie przygotowała i poprowadziła Pani Anna Peichert. Uczniowie klas 4-8 z trzech szkół podstawowych z ciekawością uczestniczyli w tej formie edukacji ekologicznej. Mieli okazję dowiedzieć się wiele nowych wiadomości m.in. o roli ekologicznej i gospodarczej obszarów wodno-błotnych i ich pozytywnym znaczeniu dla klimatu. Spośród wszystkich uczniów i seniorów wyłoniono laureatów – zwycięzców, w kilku kategoriach wiekowych w konkurencjach indywidualnych i grupowych.

W trzech szkołach uczniowie byli kilka miesięcy przygotowywani do konkursu, który został opracowany i udostępniony w formie quizu przez nauczycielkę geografii Panią Iwonę Witza ze szkoły w Jastrzębiej Górze. W szkole w Karwi ( zwycięska szkoła w międzyszkolnej kategorii grupowej uczniów klas 4-5 ) - przygotowaniem i organizacją zajęła się nauczycielka przyrody pani Sławomira Jetke, w szkole w Mieroszynie zwycięską grupę uczniów w kategorii grupowej międzyszkolnej klas 6-8 przygotowywała nauczycielka geografii Pani Anna Kaleta.

Seniorów do integracji w rozgrywkach konkursowych o tematyce ekologicznej regionu motywowali dyrektorzy domów seniora : Pani Krystyna Rathnau i Pani Lucyna Derc wraz z terapeutami: Pani Anna Nawrocka i Pani Ewelina Kisa-Tutkowska (instruktor k-o). Koordynowaniem całości zajęła się pedagog ze szkoły w Mieroszynie, w której realizowane były projekty - Pani Ewa Miezianko-Pieper.


Czytaj również:

Trwa Wczytywanie...