03.04.2021 14:15 15 raz/WH

Wirus ponownie pokrzyżował plany wyborów wójta gminy Wejherowo - zmiana terminu

źródło: TTM

Nie w lutym, nie w kwietniu, ale w maju mieszkańcy gminy Wejherowo zdecydują o tym, kto zostanie wójtem. Po raz drugi termin przedterminowych wyborów został przesunięty. Weszło w życie nowe rozporządzenie Prezesa Rady Ministrów.


AKTUALIZACJA, 3 kwietnia, godz. 14:15

W czwartek (1 kwietnia) weszło w życie nowe rozporządzenie Prezesa Rady Ministrów zmieniające rozporządzenie w sprawie przedterminowych wyborów Wójta Gminy Wejherowo. Ustalono nowy termin - 9 maja w godzinach od 7:00 do 21:00 mieszkańcy będą mogli wziąć udział w głosowaniu.

Wydłużeniu ulega m.in. termin składania przez wyborców niepełnosprawnych oraz tych, którzy najpóźniej w dniu głosowania kończą 60 lat, wniosków o sporządzenie aktu pełnomocnictwa do głosowania (nowy termin to 30.04.2021r.). Trzeba tu zaznaczyć, że rozporządzenie weszło w życie po upływie terminu zgłaszania zamiaru głosowania korespondencyjnego przez wyborców niepełnosprawnych oraz tych, którzy najpóźniej w dniu głosowania kończą 60 lat, który upłynął 29.03.2021r. Tak więc z tej możliwości będą już mogły skorzystać wyłącznie osoby podlegające w dniu głosowania obowiązkowej kwarantannie lub izolacji w warunkach domowych - informują urzędnicy.

Źródło: UG w Wejherowie


W toku legislacji jest opracowany pod koniec marca "Projekt rozporządzenia Prezesa Rady Ministrów zmieniający rozporządzenie w sprawie przedterminowych wyborów wójta gminy Wejherowo w województwie pomorskim".

Według nowego dokumentu, który jest w trakcie procedowania, datę przedterminowych wyborów wyznacza się na niedzielę 9 maja 2021 roku.

Jak czytamy w uzasadnieniu do projektu, "Rozporządzeniem Prezesa Rady Ministrów z dnia 21 grudnia 2020 r. (…) na dzień 21 lutego 2021 r. Zarządzono przeprowadzenie przedterminowych wyborów wójta gminy Wejherowo. Następnie mając na względzie ówczesną sytuację epidemiczną, niekorzystną i dynamicznie zmienną, a także ograniczenia i zakazy (...) Prezes Rady Ministrów rozporządzeniem z dnia 27 stycznia 2021 r. (...) przesunął datę głosowania w przedterminowych wyborach wójta gminy Wejherowo na dzień 11 kwietnia 2021 r."

Jednakże mając na względzie aktualną (marzec 2021 – przyp.red.) sytuację epidemiczną, Główny Inspektor Sanitarny wyraził opinię o zasadności przesunięcia daty wszystkich planowanych przedterminowych wyborów, wyborów uzupełniających, a także referendów lokalnych, przynajmniej do końca kwietnia 2021 r. Jednocześnie w ocenie Państwowej Komisji Wyborczej, ponieważ dzień 30 kwietnia 2021 r. przypada w piątek, a dzień 2 maja 2021 r. pomiędzy świętem 1 i 3 maja, data wyborów powinna zostać przełożona na dzień 9 maja 2021 r.

Termin ten zapewni bezpieczne przeprowadzenie głosowania, przede wszystkim dla wyborców oraz dla członków obwodowych komisji wyborczych, co w konsekwencji pozwoli na zwiększenie frekwencji wyborczej - czytamy w uzasadnieniu projektu kolejnej zmiany terminy wyborów włodarza gminy Wejherowo.

Więcej na temat przedterminowych wyborów wójta gminy Wejherowo pisaliśmy w tym artykule.


Czytaj również:

Trwa Wczytywanie...

Chcesz przeczytać więcej?

Wyłącz adblocka.

Dziękujemy :)


ODBLOKUJ NADMORSKI24