23.03.2021 15:00 0 WH/TTM

Zaduma przy akompaniamencie wielkopostnych pieśni

Fot. TTM

W sobotę (20 marca) w jednym z wejherowskich kościołów wybrzmiały pieśni wielkopostne. Tego dnia odbył się wieczór modlitewno-muzyczny „Wokół Krzyża”, podczas którego wystąpiły chóry z Rumi, Luzina oraz Wejherowa.

Wielki post to czas szczególny w Kościele katolickim – okres pokuty, który przygotowuje do świąt wielkanocnych. Już za kilka dni w parafiach będzie przeżywany Wielki tydzień, który zakończy się świętowaniem pamiątki Zmartwychwstania Jezusa Chrystusa.

Z tego powodu w parafii Najświętszej Marii Panny Królowej Polski w Wejherowie zorganizowano wieczór modlitewno-muzyczny „Wokół Krzyża”. Wierni mieli okazję do kontemplacji i przemyśleń. W kościele wystąpiły trzy lokalne chóry – „Laudate Dominum” z Wejherowa, „Lutnia” z Luzina oraz „Św. Cecylii” z Rumi.

Dawniej chóry wejherowskie odwiedzały kościoły i śpiewały pieśni wielkanocne. Ta tradycja zaczęła powoli zanikać. Warto taki wieczór zorganizować przed Wielkim Tygodniem. Dzięki mediom jesteśmy w stanie połączyć się ze słuchaczami. Cieszymy się, że chóry śpiewają w czasie pandemii – tłumaczy Wiesław Tyszer, organizator wydarzenia oraz dyrygent chóru mieszanego „Laudate Dominum” z Wejherowa.

Fot. TTM Fot. TTM Fot. TTM Fot. TTM Fot. TTM Fot. TTM Fot. TTM

Zespoły wykonały pieśni wielkanocne oraz pasyjne. Nie zabrakło utworów w języku kaszubskim.

Chóry rwą się do śpiewania. Wszystkim nam tęskno za normalnością i to jest dla nas przejaw wolności. Chcemy wyśpiewać potrzebę życia, zbliżającą się wiosnę, a przede wszystkim - oczekiwanie na Zmartwychwstanie – mówi Tomasz Fopke, dyrygent chóru „Lutnia” z Luzina.

Cieszę się, że takie wspaniałe wydarzenie jest w naszej parafii. Można przeżyć śpiew, muzykę i modlitwę – zwraca uwagę pani Halina z Wejherowa.

Zapis z sobotniego koncertu jest dostępny TUTAJ.


Czytaj również:

Trwa Wczytywanie...

Chcesz przeczytać więcej?

Wyłącz adblocka.

Dziękujemy :)


ODBLOKUJ NADMORSKI24