08.03.2021 11:00 0 art. spons. Artykuł sponsorowany

Zatrudnienie pracownika przez agencję pracy w Gdyni – jak przebiega ten proces krok po kroku?

art. spons.

**W Gdyni lawinowo rośnie zainteresowanie usługami profesjonalnych agencji pracy. To efekt trudnej sytuacji na rynku zatrudnienia i narastających problemów z rekrutacją pracowników. Przedsiębiorcy, którzy tygodniami czekają na aplikacje osób spełniających kryteria ustalone dla danego stanowiska w końcu tracą cierpliwość, a to grozi podejmowaniem nieprzemyślanych decyzji. Lepiej jest więc powierzyć zatrudnienie pracownika wyspecjalizowanej w tym agencji pracy w Gdyni. Pytanie tylko, jak przebiega cały ten proces? Prześledziliśmy go na przykładzie oferty Verita HR – najlepiej ocenianej agencji na rynku (aż 97% pozytywnych opinii klientów biznesowych). **

Krok 1: omówienie potrzeb pracodawcy i doradztwo HR

Każda profesjonalna agencja pracy w Gdyni czy w dowolnym innym mieście powinna zaproponować klientowi doradztwo HR ( https://veritahr.com/gdynia/ ). W ramach tej usługi analizowane są potrzeby kadrowe przedsiębiorstwa i wyciągane wnioski, które mogą pomóc klientowi w podjęciu decyzji odnośnie do zwiększenia zatrudnienia lub skorzystania z innych form wzmocnienia zespołu – na przykład outsourcingu.

Na tym etapie agencja pracy musi bardzo dokładnie poznać oczekiwania swojego klienta, aby móc zaproponować mu najlepsze rozwiązania ze swojej oferty, które z jednej strony okażą się skuteczne, a z drugiej będą dostępne w założonym budżecie.

Krok 2: stworzenie profilu kandydata

Jeśli zapada decyzja o przeprowadzeniu rekrutacji, to na tym etapie klient musi precyzyjnie określić swoje oczekiwania względem przyszłego pracownika lub pracowników. Liczy się każdy detal, włącznie z pożądanymi cechami charakterologicznymi, kompetencjami zawodowymi, doświadczeniem, wykształceniem etc.

Na podstawie zebranych informacji specjaliści agencji pracy w Gdyni tworzą profil idealnego kandydata, czyli osoby, która w 100% wpisuje się w oczekiwania klienta, będzie gotowa do objęcia stanowiska od ręki bez konieczności przeprowadzania długiego szkolenia. Ten profil będzie punktem wyjścia do wszystkich działań podejmowanych przez agencję na kolejnych etapach.

Krok 3: wybór strategii rekrutacyjnej

Agencja pracy może zaproponować klientowi różne metody pozyskiwania pracowników. Najpopularniejsza jest standardowa rekrutacja, którą Verita HR świadczy w ramach usługi Outsourcingu Procesów Rekrutacyjnych. Polega ona na przejęciu przez agencję wszystkich obowiązków związanych z rekrutacją, od tworzenia i publikacji ogłoszeń, przez weryfikację aplikacji, aż po przeprowadzenie rozmów kwalifikacyjnych oraz zarekomendowanie klientowi najlepszych kandydatów do zatrudnienia.

W grę może jednak wchodzić także coraz popularniejszy headhunting. Ta strategia zakłada dotarcie do pracowników niedostępnych na rynku zatrudnienia (np. mających już pracę i nie rozglądających się za nową). Na headhunting warto się zdecydować w sytuacji, gdy pracodawcy zależy na pozyskaniu wysokiej klasy specjalistów, managerów wysokiego szczebla, osób mających rzadkie umiejętności i kwalifikacje zawodowe.

Krok 4: rozpoczęcie rekrutacji

Po wybraniu najlepszej w danej sytuacji strategii rekrutacyjnej pracownicy agencji mogą już zabrać się za wyszukiwanie odpowiednich kandydatów. Jeśli klient postawił na tradycyjny model rekrutacji, to agencja zaczyna od stworzenia ogłoszeń oraz wybrania miejsc ich publikacji. Następnie rusza przyjmowanie aplikacji, weryfikowanie ich treści oraz zaproszenie najlepszych kandydatów na rozmowy kwalifikacyjne prowadzone przez doświadczonego rekrutera.

Krok 5: selekcja kandydatów

Po przeprowadzeniu rozmów kwalifikacyjnych agencja może już wyselekcjonować te osoby, które najlepiej wpisują się w stworzony wcześniej profil idealnego kandydata. Pod uwagę brane są nie tylko takie kwestie, jak wykształcenie, doświadczenie zawodowe oraz umiejętności kandydatów, ale także ich cechy charakterologiczne – bardzo często mające decydujący wpływ na to, czy dana osoba wpasuje się w funkcjonujący już zespół.

Aby zawęzić krąg poszukiwań można ponownie zaprosić te osoby na rozmowę, uszczegółowić pewne kwestie np. z CV, a także wstępnie omówić warunki finansowe.

Krok 6: rekomendacja

To ostatni etap rekrutacji, na którym specjaliści agencji HR wskazują osobę lub osoby rekomendowane do zatrudnienia w firmie klienta. Przedsiębiorca oczywiście nie musi skorzystać z tych rekomendacji, natomiast takie sytuacje zdarzają się niezwykle rzadko – dużo korzystniej jest zaufać ekspertom, którzy bardzo dokładnie „prześwietlili” kandydatów.

W zależności od ustaleń pracownicy agencji mogą również przeprowadzić negocjacje indywidualnych warunków zatrudnienia z wybranymi kandydatami.

Krok 7: rozliczenie usługi

Po zarekomendowaniu klientowi kandydatów do zatrudnienia agencja pracy wystawia fakturę za świadczoną usługę rekrutacyjną i następuje rozliczenie. Przeniesie płatności na końcowy etap jest bardzo korzystne dla przedsiębiorcy, ponieważ daje mu pewność, że agencja w pełni zaangażuje się w proces rekrutacji oraz zrobi wszystko, aby maksymalnie skrócić czas jej trwania.


Czytaj również:

Chcesz przeczytać więcej?

Wyłącz adblocka.

Dziękujemy :)


ODBLOKUJ NADMORSKI24