04.03.2021 17:00 7 WH/Norda FM

Wejherowo podsumowało pierwszy rok pandemii koronawirusa

Zdjęcie ilustracyjne, źródło:pixabay.com

Dokładnie rok temu, 4 marca 2020 roku w Polsce wykryto pierwszy przypadek zakażenia wirusem SARS-CoV-2. Trzy tygodnie później ogłoszono stan epidemii na terenie całego kraju. Wejherowo podsumowało działania służące przeciwdziałaniu rozprzestrzeniania się patogenu w ciągu dwunastu miesięcy.

Minął równo rok od kiedy koronawirus pojawił się w ogólnopolskim życiu społecznym i publicznym. Od 10 marca zostały zawieszone zajęcia stacjonarne na Uniwersytecie Gdańskim. 14 marca 2020 roku COVID-19 został wykryty na Pomorzu. Wówczas potwierdzono dwa przypadki zakażenia wirusem SARS-CoV-2 w Gdańsku.

W Polsce z powodu koronawirusa zmarło ponad 44 tysięcy osób. Łącznie zakażonych od marca 2020 roku było ponad 1,7 miliona Polaków. W ciągu ostatnich 12 miesięcy zanotowano o 70 tysięcy zgonów więcej niż w 2019 roku. Pierwszą zmarłą osobą na koronawirusa w województwie pomorskim był 79-letni mężczyzna z nadciśnieniem. Odszedł 7 kwietnia 2020 roku. Koronawirus wywrócił nasze życie do góry nogami, a uczelnie oraz szkoły ponadpodstawowe działają w trybie zdalnym po dziś dzień.

Nadszedł czas na podsumowanie działań związanych z przeciwdziałaniem rozprzestrzeniania się koronawirusa.

To trwa już rok. Marzec 2020 roku wszystkich nas zaskoczył. Pierwsze decyzje o zamknięciu szkół spowodowały to, że mają odbywać się zajęcia, ale w sposób zdalny. Podjęliśmy działania, aby zakupić laptopy – mówi Arkadiusz Kraszkeiwicz, zastępca prezydenta Wejherowa.

Miasto otrzymało dofinansowanie w ramach Programu Operacyjnego Polska Cyfrowa. Łącznie udało się zakupić 105 laptopów dla uczących dzieci.

Była także prośba do dyrektorów szkół, aby udostępnić inny sprzęt szkolny, taki jak tablety i komputery, które były na terenie szkoły – dodaje Kraszkiewicz.

Wejherowskie szkoły wyposażone zostały w 700 przyłbic, dozowniki do płynów dezynfekujących. Ponadto placówki otrzymały dodatkowe środki ochrony osobistej np. maseczki.

Wyposażyliśmy izolatoria zgodnie z zaleceniami sanepidu. Wydaliśmy przeszło 20 tysięcy złotych jeżeli chodzi o przyłbice i środki ochrony osobistej – płyny i maseczki. Razem z budżetu szkół wydatkowaliśmy 117 tysięcy złotych. Dostaliśmy także 2 tony płynu do dezynfekcji od wojewody – zwraca uwagę zastępca prezydenta Wejherowa.

Wejherowscy nauczyciele otrzymali 500 złotych na zakup sprzętu potrzebnego do zdalnego nauczania. Na ten cel przeznaczono 155 tys. złotych.

Warto zwrócić uwagę, że w walkę z koronawirusem zaangażował się także wejherowski MOPS. Placówka zorganizowała specjalną linię, gdzie udzielano porad psychologicznych dla mieszkańców.

Przedsiębiorcom, którzy wynajmują lokal od miasta, obniżono czynsz do 1 zł. Pojawił się projekt uchwały, który zwolniłby przedsiębiorców z części opłat za koncesję na sprzedaż alkoholu. W działania zaangażowali się także mieszkańcy, którzy pomagali robić zakupy osobom starszym czy szyli materiałowe maseczki.


Czytaj również:

Trwa Wczytywanie...

Chcesz przeczytać więcej?

Wyłącz adblocka.

Dziękujemy :)


ODBLOKUJ NADMORSKI24