01.03.2021 19:30 0 NW Z archiwum TTM

'Magnificat' - pątnicy odsłonili kaszubską tablicę w Ain Karem

Fot. Daniel Zaputowicz/TTM

Trzeci dzień Kaszubskiej Pielgrzymki do Ziemi Świętej był dla pątników tym najważniejszym. Wówczas odsłonięta została tablica z Magnificat w języku kaszubskim w sanktuarium Nawiedzenia św. Elżbiety w Ain Karem. Pielgrzymi zobaczyli także inne, szczególnie ważne dla Żydów miejsca.

W trzecim odcinku „Magnificatu” emitowanym na antenie Twojej Telewizji Morskiej wrócić możemy do dnia, w którym w Ain Karem pielgrzymi odsłonili pamiątkową tablicę z modlitwą Magnificat. Był to główny cel wielkiej wyprawy do Jerozolimy, który z pewnością na zawsze zapisał się w pamięci jej uczestników.

Fot. Daniel Zaputowicz/TTM

W sanktuarium Nawiedzenia św. Elżbiety odbyła się uroczysta msza święta. Podczas eucharystii nie zabrakło kaszubskiego słowa, które wypowiedział Kazimierz Formela, jeden z uczestników pielgrzymki:

Ciesz się i wesel z całego serca, Córo Jeruzalem! Oddalił Pan wyroki na ciebie, usunął twego nieprzyjaciela: Król Izraela, Pan, jest pośród ciebie, nie będziesz się już bał złego. Owego dnia powiedzą Jerozolimie: «Nie bój się, Syjonie! Niech nie słabną twe ręce! Pan, twój Bóg, Mocarz, pośród ciebie. On zbawi, uniesie się weselem nad tobą, odnowi swą miłość, wzniesie okrzyk radości, jak w dniu uroczystego święta».

Fot. Daniel Zaputowicz/TTM Fot. Daniel Zaputowicz/TTM Fot. Daniel Zaputowicz/TTM Fot. Daniel Zaputowicz/TTM Fot. Daniel Zaputowicz/TTM Fot. Daniel Zaputowicz/TTM Fot. Daniel Zaputowicz/TTM Fot. Daniel Zaputowicz/TTM Fot. Daniel Zaputowicz/TTM Fot. Daniel Zaputowicz/TTM Fot. Daniel Zaputowicz/TTM Fot. Daniel Zaputowicz/TTM Fot. Daniel Zaputowicz/TTM Fot. Daniel Zaputowicz/TTM Fot. Daniel Zaputowicz/TTM Fot. Daniel Zaputowicz/TTM Fot. Daniel Zaputowicz/TTM Fot. Daniel Zaputowicz/TTM Fot. Daniel Zaputowicz/TTM Fot. Daniel Zaputowicz/TTM Fot. Daniel Zaputowicz/TTM Fot. Daniel Zaputowicz/TTM Fot. Daniel Zaputowicz/TTM Fot. Daniel Zaputowicz/TTM Fot. Daniel Zaputowicz/TTM Fot. Daniel Zaputowicz/TTM Fot. Daniel Zaputowicz/TTM Fot. Daniel Zaputowicz/TTM Fot. Daniel Zaputowicz/TTM Fot. Daniel Zaputowicz/TTM

W swojej homilii ksiądz Marian Miotk, duchowy opiekun i współorganizator pielgrzymki przypomniał ludzi, dzieła i fakty, za jakie Kaszubi powinni być wdzięczni Bogu.

Bogu składamy dzięki za odzyskaną wolność i za to, że dokonało się to bez rozlewu krwi. Dziękujemy za Błogosławieństwo papieża, Jana Pawła II. Za to, że przez tyle lat prowadził nas po drogach wiary i wskazywał na wartości, które mają w życiu największe znaczenie.[…] „Strzeżcie tych wartości, tego dziedzictwa, które stanowi o waszej tożsamości”.[…] Mowę ojców słychać w naszych kościołach. Na język kaszubski tłumaczone są teksty święte. W tym języku są głoszone kazania. Płyną modlitwy i pieśni do Boga. Chcemy zatem dzisiaj z Maryją wyśpiewać nasz Magnificat. Za to, że kaszubszczyzna jest obecna w życiu publicznym, że z mocy ustawy jest uznana za język. Coraz bardziej jest obecna w urzędach i szkołach.[…] Kaszubszczyzna jest w radiu, w telewizji, w prasie. Ubogaca nasze codzienne życie. Za to wszystko chcemy tutaj podziękować.

Po uroczystej mszy, biskup Wiesław Śmigiel poświęcił tablicę z kaszubskim Magnificat.

Myślę, że jest to przełomowa chwila. Od niedawna zajmuję się językiem kaszubskim i kulturą kaszubską, choć moje korzenie są jak najbardziej kaszubskie. Myślę, że to wydarzenie zaprocentuje w przyszłości jeszcze lepszą pracą na rzecz kultury kaszubskiej - mówił Andrzej Krauze, pielgrzym.

Bądźmy tej myśli, że gdy wrócimy do domu, po tym jak zostawiliśmy tutaj – w tym świętym miejscu Magnificat, doda nam to ducha i będziemy nadal trwali przy Bogu i przy naszej kaszubskiej mowie - Bernard Grueza, pielgrzym.

Ostatnim punktem na mapie trzeciego dnia pielgrzymki było miejsce, w którym sam Jezus Chrystus odprawił swoją pierwszą mszę świętą. To tu dokonało się także Zesłanie Ducha Świętego.

Cały odcinek dostępny jest na stronie internetowej telewizjattm.pl.

Zachęcamy także do obejrzenia kolejnego odcinka pt. „Samaria”, który wyemitowany zostanie na antenie Twojej telewizji Morskiej w czwartek (4 marca) o godzinie 16:40.


Czytaj również:

Trwa Wczytywanie...

Chcesz przeczytać więcej?

Wyłącz adblocka.

Dziękujemy :)


ODBLOKUJ NADMORSKI24