22.01.2021 16:30 1 NW/KPP w Wejherowie

'Niechronieni uczestnicy ruchu drogowego' - policyjna akcja trwa

Fot. KPP w Wejherowie

Policjanci prowadzą w piątek (22 stycznia) działania pod nazwą „Niechronieni uczestnicy ruchu drogowego”. Mundurowi zwracają szczególną uwagę na miejsca, w których najczęściej dochodzi do popełnienia wykroczeń.

Tylko do około godziny 15:00 w powiecie wejherowskim funkcjonariusze wystawili 36 mandatów, w tym 8 dla pieszych.

Działania pod nazwą „Niechronieni uczestnicy ruchu drogowego” prowadzone są na terenie całego kraju. Policjanci szczególną uwagę zwracają na egzekwowanie stosowania się uczestników ruchu do przepisów dotyczących relacji kierujący – pieszy i kierujący- rowerzysta.

Zarówno pieszy, jak i rowerzysta nie są chronionymi przez poduszki powietrzne, strefy zgniotu czy pasy bezpieczeństwa. Jedyną ochroną osoby poruszającej się jednośladem jest kask i ochraniacze. Dlatego tak ważne jest przestrzeganie przepisów ruchu drogowego i stosowanie się do zasad bezpieczeństwa na drodze.

Podczas trwających w piątek (22 stycznia) działań mundurowi reagowali na wszelkie zachowania mogące stanowić zagrożenie dla uczestników ruchu. W ramach działań na drodze można spotkać większą liczbę patroli ruchu drogowego. Służby zwracają uwagę na miejsca, w których najczęściej dochodzi do wykroczeń, tj. Nieustąpienia pierwszeństwa pieszemu na przejściach dla pieszych, wyprzedzana na pasach i bezpośrednio przed nimi, przekraczania prędkości w rejonach przejść, omijania pojazdów, które zatrzymały się w celu umożliwienia pieszemu przejścia na drugą stronę jezdni.

Policjanci przypominają także, że poza obszarem zabudowanym, od zmierzchu do świtu pieszy jest zobowiązany do używania elementów odblaskowych. W tym zakresie prowadzona jest akcja „Świeć przykładem”. Odblaski rozdawane były także podczas piątkowej, policyjnej akcji.

Nawet niewielki odblask sprawia, że pieszy staje się widoczny dla kierującego. Pamiętajmy także, że podczas przechodzenia przez przejście dla pieszych nie możemy patrzeć się w telefon. Zdarzały się już takie przypadki, gdzie pieszy bez rozglądania się, wtargnął na jezdnię z telefonem w ręku i doszło do jego potrącenia. Dlatego też w ramach akcji „Patrz i słuchaj” apelujemy o zachowanie rozsądku i ostrożności podczas przechodzenia przez jezdnię – czytamy w komunikacie na stronie Komendy Powiatowej Policji w Wejherowie.


Czytaj również:

Trwa Wczytywanie...

Chcesz przeczytać więcej?

Wyłącz adblocka.

Dziękujemy :)


ODBLOKUJ NADMORSKI24