19.01.2021 09:30 14 NW/TTM

W ciągu roku doświetlono kilkadziesiąt przejść dla pieszych

Fot. Daniel Zaputowicz/TTM

W 2020 roku w powiecie wejherowskim doświetlono kilkadziesiąt przejść dla pieszych. Ma to znacząco wpłynąć na bezpieczeństwo kierujących oraz pieszych. Przedsięwzięcie to kosztowało prawie pół miliona złotych.

Okres jesienno-zimowy charakteryzuje się większą liczbą wypadków z udziałem pieszych. Wiele z nich ma miejsce na przejściach dla pieszych, dlatego – aby temu zapobiegać – władze powiatu wejherowskiego starają się systematycznie podnosić bezpieczeństwo niechronionych uczestników ruchu na pasach.

W tym celu w minionym roku udało się doświetlić 46 przejść dla pieszych.

Lepsza widoczność na drodze oznacza wyższy poziom bezpieczeństwa. To szczególnie ważne w okresie jesienno-zimowym, kiedy szybko robi się ciemno, a piesi na przejściach są słabo widoczni dla kierowców. Dlatego tak ważne jest doświetlanie przejść dla pieszych – mówi Gabriela Lisius, starosta wejherowski.

W Wejherowie samorząd powiatowy doświetlił 7 przejść, w Redzie 8, w Rumi 12, w gminie Luzino 9, gminie Linia 3, w gminie Szemud 5, gminie Wejherowo 1 i gminie Choczewo 1. Zadania były realizowane w ramach przebudowy dróg bądź jako oddzielne inwestycje. Często wnioskowali o nie mieszkańcy, radni czy też rady osiedli.

Fot. Daniel Zaputowicz/TTM Fot. Daniel Zaputowicz/TTM Fot. Daniel Zaputowicz/TTM Fot. Daniel Zaputowicz/TTM Fot. Daniel Zaputowicz/TTM Fot. Daniel Zaputowicz/TTM

Przejścia udało się oświetlić za łączną kwotę 455 tysięcy złotych. Środki pochodzą z własnych środków budżetu powiatu wejherowskiego i w wielu przypadkach wsparte zostały z budżetów gmin.

Wykonanie doświetlenia przejść dla pieszych wraz z projektami i uzgodnieniami na drogach powiatowych w 2020 roku w lokalizacjach:

– Wejherowo ul. Św. Jana posesja nr 5, ul. Rzeźnicka posesja nr 5A, ul. Sobieskiego – Kopernika, skrzyżowanie ul. Sucharskiego – Mostnika x 2, skrzyżowanie ul. Sucharskiego – Kotłowskiego, skrzyżowanie ul. Sobieskiego – Harcerska;

– droga powiatowa 1336G w miejscowości Sychowo (zjazd do Kościoła), w miejscowości Pobłocie (skrzyżowanie z ul. Szkolną), w miejscowości Smażyno, w miejscowości Strzepcz (koło Kapliczki);

– droga powiatowa 1410G w miejscowości Luzino (skrzyżowanie ul. Robakowskiej z Młyńską);

– droga powiatowa 1438G w miejscowości Słajkowo;

– Rumia – 4 doświetlenia Dąbrowskiego, 3 Dębogórska, 1 Sabata;

Doświetlenia w ramach inwestycji:

– Kębłowo – 7 przejść (4 w obrębie wyniesionego skrzyżowania Chłopska/Wiejska);

– Rumia – 4 przejścia Pomorska;

– Reda – Etap II 5 przejść (4 przez Obwodową, 1 równolegle do Obwodowej), Etap III 3 przejścia;

– Szemud – 5 przejść;

– Łężyce – 1 przejście


Czytaj również:

Trwa Wczytywanie...

Chcesz przeczytać więcej?

Wyłącz adblocka.

Dziękujemy :)


ODBLOKUJ NADMORSKI24