18.01.2021 09:30 0 raz/BLMW

Z Gdyni odlecieli na Sycylię, by zwalczać handel ludźmi

źródło: BLMW

Będą zwalczać handel ludźmi w rejonie Morza Śródziemnego, a także m.in. przemyt broni i ropy naftowej. Z lotniska w Gdyni-Kosakowie na misję zagraniczną odleciała kolejna zmiana polskich żołnierzy.

Przypomnijmy, w kwietniu 2020 roku Rada Unii Europejskiej ustanowiła misję EUNAFOR MED IRINI (z gr. pokój). Głównym zadaniem misji jest wdrożenie embarga na broń ONZ, zapobieganie nielegalnemu wywozowi z Libii ropy naftowej oraz zapewnianie wsparcia w tworzeniu zdolności i szkoleniu libijskiej straży przybrzeżnej i marynarki wojennej. Celem operacji jest także zakłócanie modelu działalności sieci przemytu ludzi i handlu ludźmi.

W misji biorą także udział polscy żołnierze. W sobotę (16 stycznia) kolejną już zmianę Polskiego Kontyngentu Wojskowego pożegnał w Gdyni dowódca Brygady Lotnictwa Marynarki Wojennej kmdr pil. Jarosław Czerwonko oraz dowódca 43. Bazy Lotnictwa Morskiego w Gdyni – Babic Dołach kmdr pil. Andrzej Szczotka.

Dowódca BLMW życzył udającym się na misję powodzenia w wykonywaniu zadań mandatowych oraz szczęśliwego powrotu po zakończeniu działań – czytamy w komunikacie gdyńskiej brygady.

źródło: BLMW

Żołnierze samolotem sił powietrznych C-130 E Hercules polecieli się do bazy Sigonella na Sycylii. Po przejęciu obowiązków, rozpoczną działania mandatowe w ramach misji. Wtedy do kraju powróci druga zmiana PKW, która rozpoczęła działania w środkowej części Morza Śródziemnego w maju ubiegłego roku.


Czytaj również:

Trwa Wczytywanie...

Chcesz przeczytać więcej?

Wyłącz adblocka.

Dziękujemy :)


ODBLOKUJ NADMORSKI24