11.01.2021 12:30 2 WH

Pandemia nie idzie w parze ze ślubami?

Zdjęcie ilustracyjne, źródło:pixabay.com

361 par powiedziało sobie „tak” w mieście i gminie Wejherowo w ciągu ostatnich 12 miesięcy, natomiast w Pucku - 72 pary. W Wejherowie to spadek o 85 małżeństw w porównaniu do roku ubiegłego. Puck zanotował wzrost o 9 ślubów. Część przyszłych nowożeńców odwoływała ślubne uroczystości ze względu na pandemię koronawirusa.

Podsumowano rok 2020 w Urzędzie Stanu Cywilnego w Pucku i Wejherowie. To był wyjątkowy rok dla Pucka - świętowano 100. rocznicę zaślubin Polski z morzem, która miała miejsce właśnie w tym mieście. Pomimo obostrzeń związanych z koronawirusem, udało zorganizować się wyjątkowe wydarzenie – "Zaślubiny w Zaślubinowym Pucku". Każda z par otrzymała voucher o wartości 100 złotych. Jedno małżeństwo – pani Wioleta i Tomasz Haase wygrali główną nagrodę, czyli rejs po Bałtyku statkiem Stena Line.

Na taki wspaniały pomysł wpadła pani burmistrz Hanna Pruchniewska przebywając na urlopie. Wydarzenie bardzo się przyjęło. Mieliśmy wspaniałych sponsorów, którzy z ochotą przyłączyli się do akcji - restauracje, zakłady złotnicze, sklepy i osoby prywatne również były zainteresowanie zakupem tych voucherów dla nowożeńców - mówi Krystyna Paszke, kierownik puckiego Urzędu Stanu Cywilnego.

W ciągu ostatnich 12 miesięcy w Urzędzie Stanu Cywilnego zarejestrowano więcej ślubów cywilnych niż w roku ubiegłym. 72 pary złożyły przysięgę małżeńską w Pucku. To o 9 więcej małżeństw niż w 2019 roku. Co ważne, nie tylko miejscowe pary zawierają małżeństwo w tym mieście. Do Pucka przyjeżdżają zakochani z całej Polski, aby powiedzieć sobie „tak”.

Zgłaszają się do nas pary z Warszawy, Trójmiasta czy Krakowa. To cieszy, bo pokazuje, że jesteśmy atrakcyjnym miastem, żeby rozpocząć wspólną drogę życiową - mówi Krzysztof Hoffmann, podinspektor Urzędu Stanu Cywilnego w Pucku.

Pracownicy puckiego Urzędu Stanu Cywilnego przybliżyli, jak wygląda ceremonia ślubna w warunkach obostrzeń sanitarnych związanych z koronawirusem.

Na początku obrączki nakładano na rękawiczki. Pojawiły się także maseczki na twarzach. Nowożeńcy podchodzili do tego z dystansem i poczuciem humoru. Na przykład panna młoda miała maseczkę z napisem żona, a pan młody - mąż. Podeszli do tego ze zrozumieniem - tłumaczy Paszke.

Natomiast w mieście i gminie Wejherowo 361 par zawarło ślub w 2020 roku – w tym 163 śluby konkordatowe. W roku ubiegłym zarejestrowano łącznie 446 małżeństw.

Można wnioskować następującą tendencję, że w ubiegłym roku małżeństw było mniej, szczególnie konkordatowych. To z uwagi na to, że nowożeńcy organizują zazwyczaj duże uroczystości weselne, a w 2020 roku nie mogły one się odbyć - tłumaczy Grzegorz Gaszta, kierownik Urzędu Stanu Cywilnego w Wejherowie.

Często para młoda transmitowała swój ślub w internecie za pośrednictwem mediów społecznościowych, aby ich bliscy mogli zobaczyć tę ważną uroczystość. W 2020 roku nie zabrakło wyjątkowych momentów.

Kiedy rozpoczęła się pandemia koronawirusa na przełomie marca i kwietnia, zgłosiło się do mnie dwóch medyków – pani doktor i pan ratownik z prośbą o przyspieszenie ślubu cywilnego. Byli na pierwszej linii frontu walki z wirusem. Nie wiedzieli, co się stanie. Zgodziłem się na to. To było wzruszające – zwraca uwagę Grzegorz Gaszta.


Czytaj również:

Trwa Wczytywanie...