08.01.2021 10:30 0 raz/mat. partn. Materiał partnera

Jak skalibrować alkomat?

mat. partn.

Alkomat to najbardziej wiarygodne urządzenie, które weryfikuje trzeźwość danej osoby, badając poziom alkoholu w wydychanym przez nią powietrzu. Z tego powodu jest często stosowany przez osobą chcące zasiąść za kółkiem, aby wyeliminować ryzyko wypadków drogowych. Dzięki temu, że są to urządzenia poręczne i lekkie, a także niezbyt drogie, warto zaopatrzyć się w nie, kiedy chcemy mieć stuprocentową pewność, że nie jesteśmy pod wpływem.

Kalibracja alkomatu

Nie każdy jest jednak świadomy tego, że alkomat będzie działał prawidłowo i wskazywał rzeczywisty pomiar alkoholu tylko wtedy, jeśli będzie okresowo kalibrowany. Kalibracja oznacza przywrócenie urządzeniu jego początkowych parametrów poprzez ponowną konfigurację. Niestety kalibracja alkomatu nie może być wykonywana przez nas samodzielnie. Jest to proces, który musi być przeprowadzony w specjalistycznych warunkach pozwalających na zaprogramowanie na nowo systemu czujników urządzenia i nadaniu mu nowych wartości, które pozwolą na rzetelną ocenę stanu trzeźwości przy każdorazowym użyciu alkomatu.

Kiedy wykonać kalibrację alkomatu?

Czujnik, w który jest wyposażony każdy alkomat, w wyniku użytkowania ulega naturalnemu zużyciu. Z tego względu alkomat należy systematycznie serwisować, aby mógł wskazywać poprawne wskaźniki. Dla alkomatów z czujnikami półprzewodnikowymi kalibracja zalecana jest co 3-6 miesięcy, co odpowiada średniej liczbie 200 pomiarów. Urządzenia z sensorami elektrochemicznymi, które są najbardziej trwałe i dokładne, wystarczy z kolei kalibrować co 12 miesięcy lub co 500 pomiarów. Oznaki, które wskazują, że należy wykonać kalibrację to między innymi sytuacje, kiedy:

  • alkomat wyświetla komunikat CAL lub SER (kalibracja lub serwisowanie),
  • jeśli dwa testy wykonane jedne po drugim wskazują bardzo różne od siebie wyniki,
  • wartość na alkomacie wielokrotnie przekracza maksymalny wskaźnik pomiaru,
  • alkomat wskazuje brak promili mimo spożycia alkoholu,
  • urządzenie nie reaguje nawet po odczekaniu wyznaczonego czasu na odczyt.

Częstotliwość przeprowadzania kalibracji będzie także uzależniona od dodatkowych czynników. Jeśli alkomat jest często eksploatowany, wtedy warto co 3-6 miesięcy poddać go kalibracji, aby mieć pewność jego skuteczności. Bardzo istotny jest także sposób przechowywania alkomatu, który ma bezpośredni wpływ na zużycie lub rozładowanie czujnika. Należy unikać przechowywania alkomatu w pobliżu środków zawierających alkohol. Nie zaleca się także zostawiania urządzenia w samochodzie na mrozie, ale też podczas upałów, gdyż sensory są bardzo wrażliwe na działanie skrajnych temperatur i wilgoci.

Jak skalibrować alkomat?

Proces kalibracji, czyli serwisowania alkomatu, jest dość skomplikowany. Przeprowadza go specjalnie przeszkolony do tego celu zespół specjalistów. W pracowni muszą zostać zapewnione odpowiednie warunki: temperatura, wilgotność, siła przepływu oraz stałe stężenie alkoholu. Technicy w trybie kalibracji alkomatu sprawdzają jego parametry, a następnie zerują wartość sensora i ponownie programują go według wzorcowych norm bazy danych. Na koniec testuje się urządzenie w normalnych warunkach.

Jedną z firm zajmujących się serwisowaniem alkomatów jest Polskie Centrum Kalibracji, której oddziały znajdują się w wielu miastach w Polsce. Kiedy zauważysz nieprawidłową pracę alkomatu lub zbliżać się będzie termin kalibracji, wystarczy wypełnić zgłoszenie online bądź zgłosić się bezpośrednio do serwisu, który zajmie się kalibracją alkomatu. Po każdym serwisowaniu wystawiany jest także certyfikat.


Czytaj również: