06.01.2021 13:45 1 NW

Dzień 6 stycznia - Świętem 'Trzech Króli'

Fot. archiwum

Kościół katolicki obchodzi 6 stycznia uroczystość Objawienia Pańskiego, w tradycji znaną jako Trzech Króli. Tego dnia w wielu miastach w całej Polsce zobaczyć można było przejście Orszaku Trzech Króli. W tym roku, ze względu na sytuację epidemiologiczną, większość wydarzeń została odwołana lub przeniesiona do sieci.

Trzech Króli świętowano jeszcze w przedwojennej Polsce. W czasach PRL-u zostało zniesione mocą ustawy, ale w 2011 roku powróciło do kalendarza świąt.

Według Ewangelii św. Marka, za panowania króla Heroda w Judei, do Betlejem przybyli ze wschodu mędrcy (trzej królowie), ponieważ prorocy przepowiedzieli, że urodził się król żydowski. Trzej królowie odnaleźli Jezusa w stajence, oddali mu pokłon i złożyli dary (złoto, kadzidło i mirrę).

Nie ma zbyt wielu dokumentów źródłowych potwierdzających personalia owych mędrców. Jest natomiast wiele legend i historii. Mędrców w średniowieczu zaczęto nazywać trzema królami i ta nazwa zachowała się po dziś dzień. Ich imiona (Kacper, Melchior i Baltazar) pojawiły się dopiero w VII wieku.

Uznano, że Kacper, który ofiarował Jezusowi mirrę był Afrykańczykiem, Melchior jako dający złoto Europejczykiem, a Baltazar składając w stajence kadzidło – królem azjatyckim.

Co roku, zgodnie z tradycją kościoła wierni święcą kredę i nią wypisują na drzwiach inicjały: K+M+B oraz aktualny rok.


Czytaj również:

Trwa Wczytywanie...

Chcesz przeczytać więcej?

Wyłącz adblocka.

Dziękujemy :)


ODBLOKUJ NADMORSKI24