11.12.2020 08:30 1 WH/gdynia.pl

50 lat po czarnym czwartku - specjalna wystawa w Gdyni

Źródło: gdynia.pl

W tym roku,17 grudnia minie 50 lat od czarnego czwartku – masakry, która rozegrała się na ulicach Gdyni. Miasto w ramach obchodów tragedii przygotowało specjalną wystawę, która odwołuje się do pochodu robotników i mieszkańców ulicami miasta. Z powodu koronawirusa, będą to inne uroczystości.

Z uwagi na pandemię, to właśnie wystawa zastąpi symboliczny przemarsz, który był organizowany w każdą rocznicę wydarzeń grudniowych w Gdyni. Czarne szarfy pojawiły się na ul. Świętojańskiej. Ponadto przed placem Urzędu Miasta umiejscowiono specjalną instalację.

Wystawa potrwa od 10 do 17 grudnia. Jej elementy nawiązują do słów utworu i wydarzeń, które miały miejsce przed pięćdziesięcioma laty.

Źródło: gdynia.pl

W czwartkowy poranek, 17 grudnia 1970 roku w okolicy stacji SKM Gdynia – Stocznia, milicja oraz wojsko strzelało do robotników, którzy zamierzali udać się do pracy.

Dokładnie pół wieku od tych wydarzeń i komunistycznej zbrodni w Gdyni przypominamy tamte tragiczne chwile. Zapraszam do indywidualnego marszu zadumy ulicą Świętojańską, gdzie zaprezentowana została wyjątkowa wystawa, która w sposób symboliczny odwołuje się do historycznych wydarzeń. Ta „gdyńska droga krzyżowa” prowadzi przed Urząd Miasta i pomnik Ofiar Grudnia, do instalacji multimedialnej, przypominającej równocześnie bramę, łuk triumfalny i stoczniową suwnicę – mówi Wojciech Szczurek, prezydent Gdyni.

Źródło: gdynia.pl


Czytaj również:

Trwa Wczytywanie...

Chcesz przeczytać więcej?

Wyłącz adblocka.

Dziękujemy :)


ODBLOKUJ NADMORSKI24