10.07.2020 08:15 0 rp

Miejscowości z Nordy wyróżnione za najniższą opłatę klimatyczną

Fot. Archiwum TTM

Portal internetowy psur.pl – Wycieczki po Polsce postanowił sprawdzić miejscowości nad morzem pod względem wysokości opłaty klimatycznej. W rankingu znaleźć można gminę Choczewo, Kosakowo, Korkowa, a także gminę Puck.

W wielu przypadkach, kiedy turyści wybierają się na wakacje, ważne są dla nich dodatkowe oplaty. Jedną z nich jest niewątpliwie opłata klimatyczna, którą trzeba płacić w miejscowościach atrakcyjnych przyrodniczo bądź uzdrowiskowych, jeśli przebywa się w nich dłużej niż dobę. Opłatę klimatyczną, jako opłatę miejscową, mogą pobierać gminy “w miejscowościach posiadających korzystne właściwości klimatyczne, walory krajobrazowe oraz warunki umożliwiające pobyt osób w tych celach”.

Wyróżnienie to ma na celu promowanie gmin, w których opłata miejscowa, bądź uzdrowiskowa ustalona, jest na rozsądnym poziomie. Z punktu widzenia turystów chodzi o ograniczenie wszędobylskich podatków, zaś dla mieszkańców istotne jest zachowanie przyjaznego wizerunku gminy, by nie kojarzyła się turystom z wyciskaniem ich do ostatniego grosza – czytamy na stronie psur.pl.

Jak wynika z rankingu, o wysokość tych opłat nie muszą obawiać się przyjezdni w powiecie wejherowskim czy puckim. Na pierwszych miejscach rankingu, zaraz po gminie Będzino, znajdziemy gminę Puck, która nie posiada wcale opłaty klimatycznej, podobnie jak miejscowości z pierwszego miejsca podium. Swarzewo, Gnieżdżewo, Rzucewo, Osłonino – te wsie nie mogą cieszyć się zatem większą popularnością ze względu na tańszy wypoczynek.

Na 6 miejscu w rankingu znaleźć można gminę Choczewo, w której jest opłata za pobyt 5 osobowej rodziny w wysokości 252 złotych. Na specjalną odznakę liczyć mogą także włodarze z Kosakowa, gdzie opłata w gminie wynosi 307 złotych, gminie Krokowa z taką samą kwotą opłaty klimatycznej. Cały ranking dostępny jest pod tym linkiem.


Czytaj również:

Trwa Wczytywanie...

Chcesz przeczytać więcej?

Wyłącz adblocka.

Dziękujemy :)


ODBLOKUJ NADMORSKI24