01.07.2020 14:30 0 raz

W Gdyni 'rzucono' największą kotwicę

fot. gdynia.pl

Jest największą kotwicą w Gdyni. Pochodzi z ORP "Bałtyk" - statku, który swoją morską karierę zakończył w czasie II wojny światowej. Mowa o kotwicy, która pojawiła się przed Muzeum Marynarki Wojennej.

Zakończyły się tegoroczne obchody Święta Morza. Jego ostatnim wydarzeniem było "rzucenie" przed budynkiem Muzeum Marynarki Wojennej w Gdyni kotwicy pochodzącej z ORP Bałtyk.

Ta największa w Gdyni kotwica admiralicji przez ponad 70 lat witała swymi wielkimi łapami gości Domu Marynarza przy alei Piłsudskiego. Niestety, rdzewiała. Mimo swych słusznych rozmiarów (trzon 4,90 m, ramię 3,65 m, poprzeczka 5,10 m) była też coraz mniej widoczna, bo okalające ją tuje wystrzeliły w górę – wyjaśniają gdyńscy urzędnicy.

Jak dodali, cztery kotwice zdjęto z „Bałtyku” na czas remontu w 1932 roku. Okręt z kolei zezłomowali Niemcy podczas okupacji, a kotwice po wojnie trafiły w różne miejsca.

Jedna zaginęła, druga zaległa przed budynkiem obecnego Wydziału Nawigacyjnego Uniwersytetu Morskiego na Molo Południowym, kolejna pojechała do Warszawy i stanęła przed budynkiem ówczesnego Ministerstwa Żeglugi, skąd w 1957 roku przeniesiona została do Portu Czerniakowskiego. A nasza bohaterka znalazła na kilkadziesiąt lat miejsce przed Domem Marynarza - opisują przedstawiciele gdyńskiego ratusza.

Polskie Linie Oceaniczne, które są właścicielem kotwicy, miały problem z konserwacją tego cennego i atrakcyjnego zabytku i zdecydowało się przekazać eksponat do MMW. Przed muzeum został wyeksponowany tak, że mogą go podziwiać nie tylko zwiedzający MMW, ale także przechodnie spacerujący wzdłuż plaży miejskiej.


Czytaj również:

Trwa Wczytywanie...

Chcesz przeczytać więcej?

Wyłącz adblocka.

Dziękujemy :)


ODBLOKUJ NADMORSKI24