22.06.2020 15:00 1 mike/Koleje Mazowieckie

Pasażerowie nie pojadą 'Słonecznym' nad morze i do Warszawy

Mat. pras./archiwum

Ze względu na obowiązujące obostrzenia epidemiczne w środkach transportu publicznego, zarząd Kolei Mazowieckich podjął decyzję, że w 2020 roku nie będą uruchamiane tradycyjne już kursy pociągu „Słonecznego” z Warszawy Zachodniej do Ustki. To oznacza, że w bieżącym sezonie pasażerowie kolei – po 15 latach – muszą szukać innych, alternatywnych połączeń na wspomnianej trasie.

Choć bywał przepełniony, już od 2005 roku cieszył się dużą popularnością. Mowa o pociągu „Słonecznym” z Warszawy Zachodniej do Ustki, który zatrzymywał się m.in. w Wejherowie. Podróżni chwalili przede wszystkim atrakcyjne ceny biletów i komfort podróży. Tylko w 2018 roku ze „Słonecznego” skorzystało ponad 122 tysiące osób. Pasażerowie mogli w klimatyzowanych wagonach przewieźć za darmo rower czy czworonoga. Zazwyczaj kursy ruszały pod koniec wakacji i były realizowane do 1 września. Tym razem będzie inaczej. Powodem są ograniczenia w liczbie podróżnych, a ta nie powinna przekraczać 50 procent wszystkich miejsc siedzących i stojących.

Zarówno kontrola składu pod względem jego zapełnienia, jak również każdorazowe zliczanie podróżnych na każdej stacji pośredniej (przystanku), są po prostu niemożliwe do wykonania. Ponadto dodatkowym czynnikiem utrudniającym kontrolę frekwencji jest specyfika sprzedaży biletów. W odróżnieniu od przewoźników dalekobieżnych, spółka KM nie ma możliwości prowadzenia sprzedaży biletów na ściśle określone miejsca (miejscówki) – przyznają przedstawicie Kolei Mazowieckich na swojej stronie internetowej.

Część pasażerów uznawała brak „miejscówek” za atut „Słonecznego”, przede wszystkim ze względu na niższe koszty podróży. Wobec obowiązujących obostrzeń, brak obowiązkowej rezerwacji miejsc stał się przyczyną rezygnacji z popularnego – i rentownego – połączenia.

W obecnej sytuacji, jedynym racjonalnym rozwiązaniem jest zawieszenie kursowania „Słonecznego”. To bardzo trudna decyzja, zważywszy na to, że pociąg cieszył się bardzo dużą popularnością. Priorytetem jednak jest bezpieczeństwo naszych podróżnych. Dlatego też liczymy na ich zrozumienie – mówi Robert Stępień, prezes zarządu Kolei Mazowieckich.

Chociaż „Słoneczny” był pociągiem, którego kursy uruchamiano przede wszystkim z myślą o plażowiczach, wielu mieszkańców Wejherowa i okolic korzystało z niego jako z taniego i dogodnego połączenia ze stolicą. Obecnie pasażerowie chcący udać się do Warszawy mogą korzystać z połączeń realizowanych przez PKP Intercity. Szczegółowy rozkład jazdy przewoźnika jest dostępny pod tym linkiem.


Czytaj również:

Trwa Wczytywanie...

Chcesz przeczytać więcej?

Wyłącz adblocka.

Dziękujemy :)


ODBLOKUJ NADMORSKI24