27.04.2020 17:00 0 rp/gov.pl

Piłkarze Ekstraklasy i żużlowcy wrócą na ligowe areny

Fot. Arka Gdynia

Premier Mateusz Morawiecki i minister sportu Danuta Dmowska-Andrzejuk przedstawili plan nowej sportowej rzeczywistości (25 kwietnia). Od 4 maja będzie można korzystać z infrastruktury sportowej o charakterze otwartym.

Chcemy przejść do kontrofensywy, do działań pokazujących powrót do normalności sportowej. Sport to nie tylko zdrowie, ale ważny dział gospodarki narodowej –  mówił premier Mateusz Morawiecki, zapowiadając na 4 maja otwarcie kolejnego etapu odmrażania sportu.

Od poniedziałku po długim weekendzie majowym zostaną udostępnione, dla maksymalnie sześciu osób korzystających na danym obiekcie, stadiony sportowe (piłkarskie, lekkoatletyczne i inne), boiska szkolne i wielofunkcyjne (w tym Orliki), infrastruktura zewnętrzna do uprawiania sportów motorowych oraz lotnictwa, pola golfowe, stadniny koni. Ponadto będą otwarte także trzelnice, tory łucznicze, tory gokartowe, tory wrotkarskie i rolkowe.  Możliwe będzie korzystanie z infrastruktury otwartej do uprawiania sportów wodnych. Z jednej łódki, roweru wodnego czy kajaka będą mogły korzystać jednocześnie dwie osoby. W przypadku kortów tenisowych, w II etapie, zostaną udostępnione obiekty otwarte i półotwarte. Będzie obowiązywał limit czterech osób na kort.

Planujemy także powrót do treningów i rozgrywek klubów PKO BP Ekstraklasy oraz żużlowej PGE Ekstraligi. Sportowcy przygotowujący się do Igrzysk Olimpijskich w Tokio będą mogli korzystać z Ośrodków Przygotowań Olimpijskich w Spale i Wałczu. Należy jednak pamiętać, że tak jak na co dzień, także w sporcie obowiązywać będą zasady bezpieczeństwa, ponieważ najważniejsze jest zdrowie i życie Polaków – powiedziała minister sportu Danuta Dmowska-Andrzejuk.

Opracowano także kolejne etapy powrotu do sportowej rzeczywistości. Będą one wdrażane w zależności od aktualnej sytuacji epidemicznej w Polsce i mają dotyczyć zajęć sportowych w salach i halach szkolnych czy infrastruktury o charakterze zamkniętym.

Dotychczasowe zmiany będą się też wiązały z zachowaniem odpowiednich zasad bezpieczeństwa:

  • zachowanie dystansu społecznego,
  • obowiązek zasłaniania twarzy (w momencie dotarcia na dany obiekt sportowy, natomiast przebywając na np. boisku nie ma obowiązku zakrywania twarzy),
  • ograniczona liczba osób,
  • weryfikacja uczestników (zgłoszenie do zarządcy osób wchodzących na obiekt),
  • brak możliwości korzystania z szatni i węzła sanitarnego (poza WC),
  • dezynfekcja urządzeń po każdym użyciu i każdej grupie,
  • obowiązkowa dezynfekcja rąk dla wchodzących i opuszczających obiekt,
  • korzystanie z osobistego sprzętu treningowego lub dezynfekcja po każdym użyciu.

Czytaj również:

Trwa Wczytywanie...