06.04.2020 13:05 0 rp/TTM

Tegoroczne Dni Piaśnickie bez hucznych obchodów

Fot. Daniel Zaputowicz/TTM

Przypadające na początek kwietnia VIII Dni Piaśnickie Gminy Wejherowo miały odbyć się, jak co roku, na wiele różnych sposobów. Zabraknie jednak rowerowego rajdu czy olimpiady dla uczniów szkół. Samorządowcy z regionu postanowili jednak upamiętnić ofiary hitlerowskiej zbrodni w Lasach Piaśnickich poprzez symboliczne złożenie kwiatów przy Pomniku Piaśnickim.

Od wielu lat w lasach paśnickich odbywają się oficjalne uroczystości, co roku – z bogatym programem. Zupełnie inaczej niż tym razem. Z powodu pandemii, jest to niemożliwe w takim stopniu, w jakim zaplanowała to gmina Wejherowo.

Postanowiliśmy jednak zaznaczyć naszą pamięć i oddać hołd pomordowanym w Piaśnicy, składając symboliczne wiązanki kwiatów – podkreśla Henryk Skwarło, wójt gminy Wejherowo. – Wiele z planowanych wydarzeń należało przesunąć lub całkowicie odwołać. Mam tu na myśli, główny Bieg Piaśnicki, który ma odbyć się jesienią – dodaje.

Nie odbył się także Gwiaździsty Rajd Piaśnicki im. mjr. Edwarda Łakomego, zabrakło olimpiady i wielu innych towarzyszących wydarzeń.

Gmina jednak nie zapomina, wyraźnie zaznaczając swoją obecnością, że pamięta o Męczennikach Piaśnicy – podkreśla Krzysztof Sapieha, kierownik Referatu Oświaty, Spraw Społecznych Urzędu Gminy Wejherowo.

Epidemia nie pozwoliła zatem na organizację wydarzeń w planowanym termie. Większość z nich ma zostać przeniesiona na początek października, kiedy też uroczyście odbywać się będzie msza święta w pierwszą niedzielę października, przy Grobach Piaśnickich.

Fot. Daniel Zaputowicz/TTM Fot. Daniel Zaputowicz/TTM Fot. Daniel Zaputowicz/TTM

Piaśnica, określana też mianem "Katynia Pomorza", stała się symbolem okrucieństwa i zbrodni popełnionej przez hitlerowców. Jest to największa na Pomorzu nekropolia Polaków z czasów II wojny światowej. To tam od października 1939 r. do kwietnia 1940 r. oddziały Selbstschutzu i SS zamordowały ok. 12 tys. niewinnych ludzi. Ofiary pochodziły głównie ze środowiska kaszubskiej, pomorskiej inteligencji. Dokładna liczba rozstrzelanych jest nieznana. Okoliczni mieszkańcy co roku pamiętają o zbrodni, którą popełniono w tym miejscu.

Czytaj również:

Trwa Wczytywanie...

Chcesz przeczytać więcej?

Wyłącz adblocka.

Dziękujemy :)


ODBLOKUJ NADMORSKI24