24.02.2020 08:13 9 mike/KWP Gdańsk

Na Pomorzu trwa akcja 'Bezpieczny pieszy'

Fot. archiwum

W poniedziałek (24 lutego) policjanci przeprowadzą na drogach Pomorza działania „Bezpieczny pieszy”. Mundurowi zwrócą szczególną uwagę na naruszenia przepisów w pobliżu przejść dla pieszych, choć nie tylko. Osoby, które dopuszczą się rażących naruszeń kodeksu drogowego, nie będą mogli liczyć na pobłażliwość.

Celem działań „Bezpieczny pieszy” jest zmniejszenie liczby zdarzeń drogowych z udziałem niechronionych uczestników ruchu i rowerzystów. Jak przypominają mundurowi, chodzi o pełnoprawnych uczestników ruchu drogowego, którym przysługują prawa i obowiązki.

Mundurowi zwrócą szczególną uwagę na przypadki przechodzenia przez jezdnię w miejscu zabronionym. W okolicy przejść dla pieszych policjanci będą reagowali na wykroczenia pieszych oraz kierujących wobec pieszych. W przypadku rażącego naruszenia przepisów funkcjonariusz może odstąpić od nałożenia mandatu karnego, zatrzymać prawo jazdy i skierować wniosek do sądu – informują funkcjonariusze z Komendy Wojewódzkiej Policji w Gdańsku.

Mimo licznych akcji prewencyjnych, nadal nie brakuje tragedii na pomorskich drogach z udziałem pieszych. W 2019 roku łącznie zginęło na nich 44 niechronionych uczestników ruchu. Co istotne, do wielu wypadków dochodzi na oznakowanych przejściach, gdzie piesi czują się pewniej, za to kierowcy – nie zawsze zachowują należytą uwagę.

Kierującym przypominamy, że w rejonie przecięcia dróg pieszych i zmotoryzowanych należy zachować szczególną ostrożność oraz zwolnić. Rowerzyści natomiast powinni zejść z roweru, jeżeli nie ma wyznaczonego przejazdu. Należy stosować zasadę ograniczonego zaufania – podsumowują policjanci z KWP Gdańsk.


Czytaj również:

Trwa Wczytywanie...

Chcesz przeczytać więcej?

Wyłącz adblocka.

Dziękujemy :)


ODBLOKUJ NADMORSKI24